Novi problemi u Oružanim snagama: U BiH sve manje vojnika, čeka se potez nadležnih

2
L. Memčić
Novi problemi u Oružanim snagama: U BiH sve manje vojnika, čeka se potez nadležnih
Foto: Dž. K. / Radiosarajevo.ba / Vojnikinja tokom vježbe na Manjači

Oružanim snagama Bosne i Hercegovine trenutno nedostaju najmanje 1.744 profesionalna vojna lica.

Predikcije su da će do 2025. godine službu prekinuti još 3.546 osoba jer postojeći modeli prijema personala i predviđene obuke ne mogu osigurati zanavljanje ovog broja profesionalnih vojnih lica.

Ovo je navedeno u obrazloženju prijedloga izmjena Zakona o službi u oružanim snagama Bosne i Hercegovine koji će se naći na narednoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Bosne i Hercegovine zakazanoj za 19. april.

Hrvati trojkama zasuli koš BiH: Zmajevi izgubili prvi od dva ključna meča za odlazak na Eurobasket

Hrvati trojkama zasuli koš BiH: Zmajevi izgubili prvi od dva ključna meča za odlazak na Eurobasket

U ovom trenutku u Oružanim snagama Bosne i Hercegovine može biti angažovano maksimalno 10.011 profesionalnih vojnih lica, koji uključuju vojnike, podoficire, oficire i generale.

Izmjenama ovog zakona, kako se navodi, pokušava se omogućiti brži prijem i zanavljanje vojnog osoblja.

Kako je navedeno u predloženim izmjenama zakona, vojna lica u Oružane snage BiH mogu se primiti i po odluci ministra odbrane, a proces prijema vrši tokom cijele godine kako bi regrutacija mogla biti kontinuirana.

Izmjenama je također predviđeno da se ne prekida vojna služba u slučaju prelaska iz kategorije vojnika u kategoriju podoficira i dalje u kategoriju oficira, što je sada slučaj. 

Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine objavilo je konkurs za prijem 440 kandidata u profesionalnu vojnu službu u početnom činu vojnika Oružanih snaga BiH.

Ko brani BiH u slučaju napada iz vazduha?

Ko brani BiH u slučaju napada iz vazduha?

Biti profesionalni vojnik u Bosni i Hercegovini i nije više izazov kao nekad. Osim što nema interesa mladih, sve je veći broj vojnika koji zbog niskih primanja napuštaju profesionalnu vojnu službu.

Kako smo ranije pisali, kadrovska nepomunjenost, nedostatak materijalnih sredstava za boravak profesionalnih vojnih lica i sveukupno loši uslovi, samo su neki od pokazatelja zabrinjavajućeg stanja u Oružanim snagama Bosne i Hercegovine.

Ovogodišnjim budžetom uvećana su izdvajanja za odbranu za gotovo 100 milona KM. Za operativne troškove Oružanih snaga BiH u 2023. godini biti na raspolaganju oko 40 miliona KM, što predstavlja povećanje za 1/3 u odnosu na raspoloživa sredstava tokom 2022. godine.

Historija Oružanih snaga

Oružane snage BiH formirane su 2005. godine spajanjem Vojske Federacije BiH, koju su činile Armija BiH i Hrvatsko vijeće obrane, sa Vojskom RS.

Njihovom formiranju prethodila je reforma odbrane u BiH koja je provedena 2004. godine. Tada su ukinuta entitetska ministarstva odbrane i entitetske vojske (Vojska RS i Vojska FBiH).

Više od 400.000 vojnika u tri vojske, za kratko vrijeme je raspušteno i formirana je profesionalna vojska od oko 10.000 vojnika koliko ih je približno i danas.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (2)

/ Povezano

/ Najnovije