Narodni heroj: Navršava se 80. godina od pogibije Nurije Pozderca

3
Radiosarajevo.ba
Narodni heroj: Navršava se 80. godina od pogibije Nurije Pozderca
Foto: Arhiv / Nurija Pozderac

Nurija Pozderac rođen je 15. januara 1892. godine u Cazinu u porodici Murat-age, posljednjeg vladara Krajine iz perioda Osmanskog carstva.

Radio je kao učitelj, a pred Drugi svjetski rat izabran je za poslanika u Skupštini Kraljevine Jugoslavije. Početkom rata odbio je poziciju ministra u vladi NDH, te pristupio narodno – oslobodilačkom pokretu. Učesnik je bitaka na Neretvi i Sutjesci, gdje je i poginuo.

Posthumno je odlikovan Ordenom narodnog oslobođenja Jugoslavije, a Memorijalna ustanova za žrtve i heroje holokausta 'Yad Vashem' 2012. godine, Nuriji i njegovoj supruzi Devleti, dodijelila je priznanje 'Pravednik među narodima' zbog spašavanja grupe Jevreja nakon njihovog bijega iz transporta ka logoru Jasenovac.

Kamiondžija Ibro kupio sendvič pa se razočarao: 'Potrošio sam 4,50 maraka, a evo šta sam dobio'

Kamiondžija Ibro kupio sendvič pa se razočarao: 'Potrošio sam 4,50 maraka, a evo šta sam dobio'

Pozderac je ostvario prvi ozbiljniji politički angažman postavši poslanik u cazinskom srezu (1939. godine), lokalnom zakonodavnom i administrativnom tijelu bez značajnijih ovlasti i dopuštenja.

U Narodnosolobodilačkoj borbi je učestvao od 1941. godine. 1942. godine Nurija Pozderac biva izabran za predsjednika Narodnog oslobođenja u Cazinu, Narodnooslobodilačkog odbora.

Za to vrijeme Pozderac je bio u stalnom kontaktu sa najvišim rukovodstvom NOB-a u svim dijelovima Republike što će rezultirati njegovim gotovo plebiscitarnim izborom na mjesto potpredsjednika Izvršnog odbora AVNOJ-a na Prvom zasjedanju tog vijeća 26. novembra 1942. u Bihaću. U tim danima Pozderca i Cazin posjedio je Josip Broz Tito.

Tokom Pete neprijateljske ofanzive, 8. juna 1943. godine, ranjen je u šumi kod katuna Duži na planinskoj visoravni Vučevo iznad Sutjeske.

Njegove povrede bile su preteške, pa je četiri dana kasnije, 12. juna 1943. godine, preminuo u toku premještanja partizanskih formacija i ranjenika na slobodne teritorije na Dragoš-Sedlu.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (3)

/ Povezano

/ Najnovije