Kako preživjeti sarajevske studentske domove
Radiosarajevo.ba
Studentski dom Bjelave, Sarajevo (Foto: radiosarajevo.ba)
Studenti iz drugih kantona, nastanjeni u Studentskom domu u Sarajevu, studentski život ne žive već preživljavaju. Problemi su mnogi - od slabog grijanja, nestanaka struje, zadovoljavanja prehrambenih i higijenskih potreba.
“Treba dosta da se investira u samu infrastrukturu Doma. U većini paviljona pokvareni su prozori, pa je svaka soba hladna, čak i kad donesemo grijalice. Struje stalno nestaje, evo baš danas sam imao ispit i jučer kad sam učio, nestade struje. Ovdje sam pet godina i napretka ne vidim”, kazao je Dino Habib, student iz Donjeg Vakufa.
Stanje studentskog smještaja bi uskoro moglo biti još gore, jer neki kantoni neredovno uplaćuju subvencije na koje su se obavezali, pa su tako studenti iz drugih kantona u strahu da bi uskoro mogli biti primorani da plaćaju punu cijenu domskog smještaja, u iznosu od 300 KM mjesečno.
“ Pored redovnih 85 KM koje izdvajam za sobu potrebno mi je i oko 200 KM dodatnih sredstava za normalan život”, kazao je student iz Jajca, Samir Tatarević.
Studenti iz drugih kantona još su prošle godine upozoravli nadležne institucije i sudionike u subvencioniranju usluga ishrane i smještaja studenata da izmire obaveze prema sarajevskim domovima.
U slučaju prestanka subvencioniranja usluga ishrane i smještaja studenata u Studentskom centru Sarajevo, oko 2.000 studenata će ostati bez osnovnih egistencijalnih uvjeta života i rada u periodu kada imaju najveće obaveze prema fakultetima.
Kupatilo u Studentskom domu (Foto: radiosarajevo.ba)
Kupatilo u studentskom domu (Foto: radiosarajevo.ba)
Dio studentskog paviljona koji čeka rekonstukciju (Foto: radiosarajevo.ba)
Studentski dom Bjelave (Foto: radiosarajevo.ba)
Dio studentskog paviljona koji čeka rekonstukciju (Foto: radiosarajevo.ba)
Menza u studentskom domu (Foto: radiosarajevo.ba)
Dvokrevetne sobe u studentskom domu (Foto: radiosarajevo.ba)
Vezano: Studenti pred centralom SDA (FOTO & VIDEO)
goran,radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.