Istraživanje pokazalo: 20 % djece reklo da vrlo često osjećaju da ne vrijede kao osoba

1
Radiosarajevo.ba
Istraživanje pokazalo: 20 % djece reklo da vrlo često osjećaju da ne vrijede kao osoba
Foto: Vlada KS / Dženana Husremović

Članica ekspertno-istraživačke radne grupe formirane pri Ministarstvu odgoja i obrazovanja radi provedbe istraživanja pod nazivom „Psihofizičko zdravlje učenika i nastavnika u doba pandemije“, prof.dr. Dženana Husremović je istakla kako je u ovom istraživanju učestvovalo 6.146 roditelja, 4.016 učenika predmetne nastave, te 786 zaposlenika vrtića, osnovnih i srednjih škola.

“Na osnovu prosječnih ocjena vidjeli smo da su najučestaliji bili zahtjevi za donošenjem odluka, odnosno za korištenje nerutinskih analitičkih vještina, potom zahtjevi za učenjem i kvantitativni zahtjevi.

Ono što se najčešće očekivalo od svih učesnika je:

• Korištenje novih tehnologija

• Da završe velike količine posla

• Da rade prekovremeno

• Da su maksimalno koncentrirani kada donose odluke

• Da rade jako brzo”, precizirala je prof.dr. Husremović.

Dodala je i kako su gledajući pojedinačne grupe ispitanika, u proteklom periodu najviše zahtjeva imale nastavnice razredne nastave, a zatim nastavnici predmetne nastave i članovi mobilnih timova.

Rezultati analize, kako kaže profesorica, su pokazali da je neophodno preduzeti slijedeće aktivnosti:

Prepoznavanje dobrih rezultata i uspjeha - obavezno uvesti pohvaljivanje, Prepoznavanje kvalitetno obavljenog posla,

Organizaciju vremena na način da ljudi imaju prostora za odmor, Razviti seriju obaveznih radionica na teme:

a. Važnost brige o sebi,

b. Razvijanje konkretnih vještina pozitivnog samoevoluiranja, samopohvaljivanja i modifikacije automatskih misli,

c. Kako svojim kolegama dati pozitivnu povratnu informaciju.

Istakla je kako rezultati istraživanja pokazuju da kod učenika dominiraju simptomi stresa i zbog čega je vrlo bitno u narednoj školskoj godini stvoriti okruženje koje će biti oslobođeno od svih suvišnih stresora, te organizirati sa djecom i nastavnicima radionice prevencije uticaja stresa - obraditi tehnike relaksacije, sklanjanja automatskih misli, regulacije emocija,...

Navela je i kako je neophodno obratiti pažnju i na činjenicu da je gotovo 20% djece reklo da su često ili vrlo često osjećali da ne vrijede kao osoba.

“Potrebno je uvesti puno poticaja u kojima će učenici imati priliku da dobiju pozitivne povratne informacije. Apeliramo na nastavnike da uvedu u svoje prakse što više specifičnih kvalitetnih i pozitivnih povratnih informacija”, kazala je prof.dr. Husremović.
Kada su u pitanju učenici razredne nastave u skali emocionalne stabilnosti, najviši rezultati iako ne i zabrinjavajući vezani su za zabrinutost, odnosno anksioznost.

“Anksioznost kod djece sprečava ih da uče, da se koncentriraju, da se fokusiraju na zadatke i čine njihove strategije suočavanja neadekvatnima. Ako ih rano učinimo anksioznim, smanjujemo vjerovatnoću njihovog kasnijeg uspjeha, a time i ozbiljne društvene i ekonomske posljedice”, zaključila je svoje obraćanje na današnjoj press konferenciji prof.dr. Husremović.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije