Hoće li SAD tražiti od EU sankcije za Dodika?

4
Radiosarajevo.ba
Hoće li SAD tražiti od EU sankcije za Dodika?
Foto: AA / Ismail Čidić

Tokom saslušanja Komitetom za vanjske poslove Zastupničkog doma Kongresa Sjedinjenih Američkih Država (SAD) danas se govorilo o Bosni i Hercegovini i Balkanu.

Piše: F. V.

Saslušanje pod nazivom "Balkan: Preporuke politike za sljedeću administraciju" organizirao je predsjedavajući Komiteta Eliot Engel, koji je i otvorio diskusiju.

Proširenje kruga

Bivša državna sekretarka Sjedinjenih Američkih Država Madeleine Albright izjavila je, uz ostalo, kako jedan od fokusa nove američke administracije na regiji Zapadnog Balkana mora biti bliska suradnja SAD i Europske unije.

Istaknula angažman novoizabranog predsjednika SAD Joe Bidena u regiji tokom devedesetih, te podvukla kako je upravo on pozivao na zaustavljanje konflikta.

Prema njezinim riječima, dvadeset pet godina poslije, demokratski razvoj regije i dalje je prioritet.

Predsjednik organizacije Bosnian Advocacy Center, polaznik post-diplomskih studija na prestižnom američkom univerzitetu Duke, Ismail Ćidić, ističe da je saslušanje organizirao kongresmen Eliot Engel, koji je dobar poznavalac prilika na Balkanu i veliki prijatelj albanske zajednice.

"Kongresmen Engel izgubio je na unutarstranačkim izborima ove godine i od sljedećeg mandata neće više biti u Kongresu. Tu se potencijalno naziru dvije važne teze. Prva teza je da nije isključeno da ovakvih saslušanja u Kongresu bude manje, posebno ukoliko na čelo Komiteta za vanjske poslove dođe neko ko nije zainteresovan za prilike na Balkanu. Druga teza je da moramo maksimalno raditi na proširenju našeg kruga prijatelja jer nikada ne znamo kada trenutni prijatelji i poznavaoci prilika mogu otići ili izgubiti svoju poziciju", rekao je Ćidić za Radiosarajevo.ba.

Probosanska poruka

Ovo saslušanje će ponuditi prijedloge, što ne znači da će se striktno raditi po tim prijedlozima. Ipak, ako se navodi o potencijalnim komentarima ispostave tačnima, svaka probosanska poruka koja dolazi iz Kongresa je pohvalna.

"Države EU su bile značajno blaže u svom pristupu prema onima koji su podrivali ustavno-pravni poredak što je, prije svega, Milorada Dodika i ekipu okupljenu oko njegove ideje dodatno ohrabrilo da nastave sa svojim stavovima i akcijama. Eventualni pritisak SAD-a na države članice EU po pitanju sankcija takvih političara sigurno bi bila dobra vijest za Bosnu i Hercegovinu", istkao je Ćidić za Radiosarajevo.ba.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Komentari

Prikaži komentare (4)

/ Povezano

/ Najnovije