Geopolitika | Boško Jakšić: Trebamo li se plašiti Trećeg svjetskog rata?

3
Radiosarajevo.ba
Geopolitika | Boško Jakšić: Trebamo li se plašiti Trećeg svjetskog rata?
Foto: Pexels/ Radiosarajevo.ba/ Twitter / Boško Jakšić o strahu od nuklearnog rata

Odluka predsjednika Joea Bidena da dozvoli i dopusti vlastima u Kijevu za koriste američke rakete dugog dometa je jedna vrsta "vrućeg krumpira" koji je ubačen budućoj administraciji Donalda Trumpa, kaže u razgovoru za portal Radiosarajevo.ba poznati vanjskopolitički analitičar, Boško Jakšić.

S jednim od najboljih vanjskopolitičkih analitičara u regiji razgovarali smo o mogućim posljedicama odluke odlazeće američke administracije u globalnim odnosima, ali i u odnosu na ovaj dio svijeta.

"Dakle, predsjednik Joe Biden hoće sebe dva mjeseca prije izlaska iz Bijele kuće da predstavi kao 'dobrog momka' koji itekako pomaže Ukrajini u odbrani od agresije, a pritom da Donalda Trumpa prikaže kao jednog 'lošeg momka' koji je veoma skeptičan oko nastavka velike američke financijske i vojne pomoći Kijevu koja već dostiže nivoe od blizu 190 milijardi dolara", ističe Jakšić.

Vjerski fanatizam i jezivi Hugh Grant: "Heretic" je jedan od najboljih horora ove godine

Vjerski fanatizam i jezivi Hugh Grant: "Heretic" je jedan od najboljih horora ove godine

Putin ne blefira, i to je problem

Primijetio je kako "čitava ta afera" dolazi poslije perioda u kome je Biden bio veoma obazriv, nije bio spreman da baš tako olako dopusti upotrebu američkih raketa.

"Sada smo došli u situaciju da se faktički Vladimir Putin ispituje i propituje, imajući u vidu da je ruski predsjednik u septembru rekao da bi jedna takva odluka značila direktno konfrontaciju NATO-a i Rusije. Čini mi se da je problem u tome što Putin ne blefira, kao što to, moguće, Biden misli. Putin je to pokazao od intervencije u Gruziji do aneksije Krima 2014", upozorava sagovornik portala Radiosarajevo.ba.

Sve to na jedan krajnje zabrinjavajući način otvara pitanje straha od Trećeg svjetskog rata.

Rusija lansirala interkontinentalnu balističku raketu: Šta ovo znači za daljnji tok rata?

Rusija lansirala interkontinentalnu balističku raketu: Šta ovo znači za daljnji tok rata?

"Ova odluka apsolutno postavlja Trumpa u jednu neprijatniju situaciju, imajući u vidu njegov mirovni plan za prekid rata u Ukrajini. On je izjavljivao i ponavljao da će taj rat (u Ukrajini) on biti u stanju da prekine za 24 sata, iako bez ikakvih detalja jer mi ne znamo koje su konture tog plana. Ali je ovo je jedan potez koji apsolutno ne doprinosi niti prekidu rat u Ukrajini. Istovremeno, prijeti samo njegovoj eskalaciji", navodi Jakšić.

Da rata ne bude...

Šta ovakav rasplet može donijeti Balkanu?

"Što se tiče nas u regiji, mi tu možemo da budemo samo nijemi posmatrači onoga što se događa. Niti smo u stanju, iko, da na bilo koji način utječe na odluke ili predsjednika SAD-a ili predsjednika Ruske Federacije, tako da smo samo u poziciji da posmatramo i da se molimo tome da ne dođe do Trećeg svjetskog rata", upozorava on.

A, da li već ubrzano srljamo ka Trećem svjetskom ratu?

"Ako me lično pitate, mislim da će Treći svjetski rat apsolutno biti izbjegnut. Da je moguće da će doći poslije prvih napada američkih raketa u dubinu ruske teritorije do žešćeg odgovora Moskve. Ne isključujem ni upotrebu taktičkog nuklearnog naoružanja. Ali, sve će to biti u svrhu lokalizacije sukoba, koji faktički potvrđuje jedan moj dugoročni i dugovječni utisak, a to je da se dvije velike sile, i SAD, i Rusija preko Ukrajine bore za ostvarivanje svojih interesa, da unutrašnje podjele Ukrajine koriste u korist tih interesa", Jakšićev je stav.

Po našem sagovorniku, nastavlja se rat u kojem Zapad naoružava Ukrajinu do mjere da može da produže rat, ali ne i da ga dobije i da do kraja oslobodi sve teritorije koje je u međuvremenu izgubila, a tu je riječ o petini ukrajinske teritorije.

Stiže mračna zima: Ovo su područja u kojima bi Putin prvo upotrijebio nuklearne bombe!?

Stiže mračna zima: Ovo su područja u kojima bi Putin prvo upotrijebio nuklearne bombe!?

"S druge strane, Rusija koja apsolutno ne odustaje od svojih imperijalnih ambicija da ovaj rat iskoristi za permanentnu okupaciju dijelova ukrajinske teritoriju, ne bi li napravila sebi sigurniju 'zaštićenu zonu' i sanitarni kordon naspram NATO-a", objasnio je.

Pozicija Pekinga

Zanimalo nas je i kakva je pozicija Narodne Republike Kine u svemu ovome. Pojedine analize ukazuju da je Ruska Federacija u sukob ušla kao suverena, a da izlazi kao potpuno ovisna država – o Pekingu.

"Posmatrano s pozicije nacionalnih interesa SAD-a, mislim da je to i Trumpova teorija da on pokuša da Rusiju na neki način približi, zbog čega je često optuživan i od demokrata i europskih saveznika. Njegovo tiltovanje prema Vladimiru Putinu može da ima to geostrateško opravdanje u pokušaju da Rusiju odvoji od Kine. Da je negdje približi Zapadu i da ostavi Kinu kao proklamovani apsolutno cilj broj 1 američkih interesa, kao najvećeg neprijatelja SAD-a, ne samo trgovinski i ekonomski, nego i bezbjedosno", analizira Jakšić.

Smatra da se da ta teorija neće moći da ostvariti.

"Rusija se u međuvremenu strateški do te mjere vezala uz Kinu da je Peking izvor spavanja ruske privrede od zapadnih sankcija. Vidimo da to, na žalost Zapada, dosta uspješno funkcioniše. Tako da ja ne vjerujem da razdvajanje Pekinga i Moskve može da uspije, što onda ostavlja Ameriku u jednoj nezahvalnoj poziciji - da istovremeno protiv sebe ima dva najjača rivala. Dvije nuklearne sile. To je strateška greška prethodne ili sadašnje administracije, koja je do toga dovela, a Trump neće biti u stanju da popravi tu stratešku grešku", zaključio je Jakšić.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (3)

/ Povezano

/ Najnovije