Ekonomsko-propagandni program SFRJ (VIDEO)

Radiosarajevo.ba
Ekonomsko-propagandni program SFRJ (VIDEO)


U organizaciji Kriteriona i festivala Pravo ljudski, sinoć je u Sarajevu predstavljen projekat Medijska arheologija: Ekonomsko-propagandni program SFRJ. Radi se o blokovima reklama iz sredine '80-ih godina koje su emitovane u prime-timeu Televizije Beograd, a selekciju programa napravili su Aleksandra Sekulić, Boško Prostran i Jovan Bačkulja.

Budući da prava arhiva reklama iz našeg prošlog života ne postoji, timu Medijske arheologije činilo se važnim predstaviti slučajno pronađeni materijal, prvo beogradskoj publici, pa onda i zainteresovanima u ostalim ex-Yu republikama. A sjećanje na EPP od prije skoro trideset godina jeste važno, budući da osim analize forme reklame predstavlja i odličan poligon za analizu društvenih okolnosti, karakteristika jednog specifičnog vremena i prostora u kojem su ove reklame nastajale.

http://www.youtube.com/watch?v=-l2wG-ljPJk&feature=related


Sarajevska publika imala je tako priliku pogledati tri bloka reklama od kojih su neke izazivale nostalgiju, poput onih za Kraš Express ili Bambi plazmu, dok je većina njih, budući da s današnje tačke gledišta djeluju zastarjelo i kičasto, izazivala smijeh. A kako i ne bi: zamislite omote ploča Halida Muslimovića iz 1986., cijeli pregršt romantičnih reklama za herbicide i druga poljoprivredna pomagala, naslov iz novina Kosa raste kad se bocka, slogan reklame Ima hleba i bez motike, reklamu za Festival guslara Jugoslavije...

Osim uvodničara-autora projekta, u analizi pogledanih reklama učestvovali su i Ekrem Dupanović ispred No Limit Sarajevo Advertising Festival-a i časopisa Media Marketing, Senad Zaimović, direktor agencije Fabrika, sociolog Senadin Musabegović, Asja Hafner ispred produkcijske kuće Pro.ba i SCCA i Lejla Somun-Krupalija, u ovom slučaju zadužena za gender pogled na prikazane reklame. Dobar dio publike također je imao šta reći nakon prikazanih EPP blokova, jer većina u njima nalazi vezu s djetinjstvom i nekom potpuno drugačijom prošlošću.

Termin „ekonomsko propagandni program“ veže se isključivo za prostor bivše Jugoslavije, budući da su reklame u to doba, doba početka masovnog širenja tv aparata po ruralnim i urbanim područjima Jugoslavije, gledane kao dio programa, često kvalitetniji od ostatka – dok danas gledaoci redovno bježe od reklamnih blokova, a televizijama koje ih ukidaju raste gledanost.

Upoređene s današnjim reklamama kojih se mnogi od nas groze, neke stvari su ostale iste, prvenstveno kad su rodne uloge u pitanju: proizvodi za ponosne domaćice, ženske stražnjice u prvom planu, časopis za dokonu domaćicu, djeca kao izvrsna ciljna grupa. Dio kojeg danas nema i koji je mlađim generacijama potpuno nepoznat je reklamiranje mrtvih medija poput ploča, kaseta, štampe. U prikazanim reklamama s Televizije Beograd najprisutniji su domaći brendovi - Radenska, Podravka, Eva, Tops, čime su se kreirale i navike potrošača. Tu je tek poneki strani, dobro poznati brend poput Coca-Cole ili Pepsi.

Iako projektu Medijska arheologija nedostaje mnogo reklama koje su se prikazivale u drugim republikama, i svakako bi bila poželjna raznovrsnija arhiva jugoslovenskog EPP-a, on predstavlja izuzetno zanimljiv pokušaj očuvanja sjećanja na ovaj segment historije. Više o samom projektu i video bazu možete pogledati na službenoj stranici Medijske arheologije.

Radenska.


DI-GO.


Kiki.


radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije