Drugi o MESS-u

Radiosarajevo.ba
Drugi o MESS-u

Iako je 09. oktobra 2011. završen, 51. Internacionalni teatarski festival MESS i dalje je tema u teatarskoj javnosti u svijetu. Ugostivši brojne teatarske kritičare i druge profesionalce, Festival je poslužio kao inspiracija za njihove osvrte i impresije. Kroz ovakve izvještaje, jasno je kako Festival ne smije biti samo briga organizatora i gostiju, jer se i kroz njihova pisanja stiče dojam o Sarajevu, Bosni i Hercegovini njenoj cjelokupnoj kulturi.

Član žirija, meksički kritičar Fernando de Ita, posebno se osvrnuo na temu posljednjeg rata, njegovih uzroka i posljedica koje su obilježile 51. MESS, posebno ističući predstave Olivera Frljića i Selme Spahić. Pored toga, De Ita naglašava: «Za oči stranaca Festival je bio jedna veličanstvena prilika da se vide djela iz zemalja kao što je i Iran, koja teško dolaze u zemlje španskog govornog područja”.  Na kraju svoga teksta, ovogodišnji član žirija kaže i da se napio vode sa Baščaršije sa željom da ponovo posjeti naš grad.

Ian Herbert, počasni predsjednik IATC, Međunarodne asocijacije teatarskih kritičara, koji je osam godina predsjedavao ovom organizacijom, osnivač najutjecajnijeg teatarskog časopisa u Velikoj Britaniji, magazina Theatre Record u svom osvrtu za magazine The Stage (Pozornica) iznenađen je što tragovi rata u Sarajevu nisu vidljiviji, te kako je bio iznimno topao prijem sarajevske publike za predstavu “Radnička hronika” s kojom je gostovalo Narodno pozorište Republike Srpske iz Banja Luke. Za Herberta najveće iznenađenje bio je Festival sam.

Uprkos tenzijama, teatarska zajednica na području bivše Jugoslavije prelazi granice u slučajevima gdje se prije deceniju to nije ni moglo zamisliti”, zapaža Herbert. Ovogodišnji član žirija kritike nije propustio i da se začudi nad činjenicom da imamo 13 ministarstava kulture, a da je izdvajanje sa federalnog nivoa u odnosu na proteklih deset godina smanjeno za 73%.

Za razliku od svjetskih teatarskih stručnjaka, za regionalne goste u prvi plan su izbile predstave, ove godine vrlo značajnog dokumentarnog teatra. Upravo na tom fonu, Helena Braut, za zagrebački Vjesnik, za predstave Festivala kaže da su “direktne, otvorene i ispovjedne – koje pokušavaju izvan kazališnih zgrada ostaviti sve celofane, šarene papire za omatanje i ružičaste mašnice i obračunati se s istinom.”

Samostalni srpski tjednik Novosti objavio je tekst, hrvatskog teatarskog kritičara, koji je i bio član žirija teatarske kritike, Bojana Munjina, koji ističe kako si fascinantne 32 predstave ne mogu priuštiti ni puno bogatiji festivali.“Kojom to financijskom magijom MESS uspijeva dovući predstave iz Meksika, Engleske ili Egipta, nije do kraja jasno, ali sigurno je da na taj način festival stvara društveni optimizam kojeg drugdje nema. Nisu, ponavljamo, izostale izvedbe s kritičkom društvenom oštricom i one prvorazrednih autora, pa MESS ostaje kulturno čudo u zemlji koja jedva spaja kraj s krajem“, zaključio je Munjin.

O budućem kursu djelovanja najstarijeg i najutjecajnijeg teatarskog festivala u ovom dijelu Evrope najbolje na kraju svog teksta govori Munjin. «Kao i prijašnjih godina, i ovaj je MESS ostao vjeran bogatstvu programa, konkretnim pitanjima, uzbudljivoj estetici i demokratski šarolikoj publici. U zemlji kakva je Bosna i Hercegovina, to zaista predstavlja herojsku misiju.»

Vezano:

Branimir Prijak: The Best of Mess 2011.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije