Damir Marjanović: Facebook kao izvor ideja
Funkciju ministra za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo Damir Marjanović već od imenovanja prošle godine ažurno obavlja i putem društvene mreže Facebook, koja mu zahvaljujući dobroj komunikaciji s građanima donosi ideje za buduće aktivnosti.
„Profil Ministarstva za obrazovanje nauku i mlade na Facebooku je napravljen prije nekoliko mjeseci, a sadrži slike svih škola koje smo do sada obišli u Kantonu Sarajevo. Ne zato da bi se pokazalo kako Damir Marjanović puno voli da hoda po školama, nego da bismo pokazali kakve sve kapacitete, profesore i nastavnike imaju te škole“, rekao je u razgovoru za agenciju Fena ministar Marjanović.
Nakon obilaska 33 škole priznaje da je mnogo pozitivniji i da ima bolje mišljenje o osnovnom i srednjem obrazovanju nego što je imao prije nego što je postao ministar. O obrazovanju u BiH, navodi, da se jedino priča kada su u pitanju ekscesi ili seks afere, a ne priča se o „fenomenalnim kabinetima u Mašinsko-tehničkoj i Građevinskoj školi ili o sekcijama koje postižu odlične uspjehe“.
U proteklom periodu u Kantonu Sarajevo određena izdvajanja za nauku, smatra, nisu bila direktno usmjerena za naučne projekte, jer je određeni dio tih sredstava bio namijenjen za institucije, stipendije itd.
Vodeća sila
Do kraja februara, Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade KS-a imat će web stranicu i na engleskom jeziku. Osim toga, Marjanović će u ovoj godini aktivnosti usmjeriti i na približavanje bh. nauke Evropi.
Stipendije, kaže, moraju ostati, ali je „vrijeme da počnemo ulagati u nauku“. S obzirom na to da ni do sada nije bilo novca, a da 2013. godina, nažalost, 'ne miriše dobro' kada je u pitanju budžet, vjeruje da se Fond za nauku neće značajno promijeniti nabolje.
Unatoč tome, ističe, da će se truditi kako se situacija ne bi promijenila nagore i to zalažući se da se fondovi za nauku koriste isključivo za nauku i da se putem tih fondova daje svekolika pomoć za aplikacije naučnih projekata na internacionalnom planu.
"Fokusirat ćemo se ka ljudima koji putem svog projekta žele da skupe neki međunarodni konzorcij koji će aplicirati i donijeti još više novca. To je generalna ideja, koju ćemo detaljno izraditi i po usvajanju budžeta kada budemo znali neke stvari veoma brzo ćemo obznaniti taj model", dodao je Marjanović.
Smatrajući da je javnost slabo upoznata o bh. nauci, naglašava činjenicu da naučnici u BiH imaju veliki kapacitet. Zato se često dešava da se prilikom odlaska na simpozije prvi put međusobno upoznaju iako su iz iste branše.
"O bh. nauci najmanje se zna u BiH. Naprimjer, ljudi ne znaju da smo jedna do vodećih sila u oblasti forenzične genetike. S veoma malim fondovima i to se pokazalo da je moguće postići predanim radom. To treba prepoznati i nagraditi, ne za nešto što je bilo, već motivirati ljude da nastave s tim, ali i s edukacijom mladih", poručio je.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.