Cijene osnovnih životnih namirnica u Sarajevu dostižu nove rekorde
Nakon Nove godine čini se da rast cijena životnih namirnica ne prestaje rasti u Bosni i Hercegovini.
Poznato je da je na snazi slobodno formiranje cijena, ali postoje ograničene marže za osnovne životne namirnice gdje ne smije doći do drastičnih poskupljenja u jednom danu. Puno tu prostora ima i više se može uraditi da se zaustavi ovo, ali građanima se čini da se ništa ne dešava, niti da iko reaguje na svakodnevno divljanje cijena.
Četveročlana porodica sa prosječnim izvorom prihoda teško da nakon što plati sve režije, može sebi priuštiti više od osnovnih životnih namirnica kako bi 'pregurali' mjesec.
Vasković otkriva nove detalje: Sve je počelo sa firmom "Legend", zašto nije uhapšen i Glavaš?
Provjerili smo kakve su cijene osnovnih životnih namirnica u sarajevskim marketima i kako smo se uvjerili cijene od marketa do marketa se razlikuju od 20 kf pa čak do 1 KM. Zavisi u kojem dijelu grada kupujete, ali i u kojem prehrambenom marketu.
U većim lancima trgovina cijene namirnica variraju svakodnevno. Važan faktor za formiranje maloprodajnih cijena jesu i nabavne cijene proizvoda, no da li su zaista opravdana svakodnevna poskupljenja?
Kako su u neformalnom razgovoru radnice marketa za portal Radiosarajevo.ba kazale cijene namirnica se mijenjaju svakodnevno, jer dobijaju takva naređenja.
Artikli koji su pred istekom roka uglavnom su na akcijskim cijenama, ali i oni koji se slabije prodaju.
Cijena suncokretovog ulja je previsoka, kreće se od 5,30 KM pa čak do 6 KM. Kilogram brašna od 1,30 KM pa do 3 KM. Kilogram šećera od 1,40 pa do 2,80 KM. Čak se i hljeb u marketima rijetko gdje može naći po cijeni od 1 KM. S obzirom na razne vrste peciva, ražov, crni, bijeli, heljdin i slično, hljeb je okvirno oko 1,50 KM, a nerijetko cijena je čak i do 2 KM.
Cijene osnovnih životnih namirnica u BiH počele su drastično rasti početkom rata u Ukrajini. Kako sada stvari stoje, čini se da nećemo uskoro dočekati da se cijene vrate kakve su prije bile.
Podsjetimo, Federalna uprava za inspekcijske poslove zadužena je da vrši pojačane kontrole i kažnjava one koji ne poštuju ograničenje marži.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.