BiH tek čeka ono što kriminalne navijačke grupe sada rade u Srbiji

Radiosarajevo.ba
BiH tek čeka ono što kriminalne navijačke grupe sada rade u Srbiji

Učesnici debate; Foto: radiosarajevo.ba

Jedan od najvažnijih segmenata Dana Sarajeva u Beogradu su panel diskusije, zamišljene kao mjesto otvorenog dijaloga ljudi iz Sarajeva i Beograda o vrlo aktuelnim temama koje se tiču cijelog regiona, a pogotovo odnosa dvije zemlje – Bosne i Hercegovine i Srbije.

Prva panel diskusija posvećena je nasilju na sportskim manifestacijama, o čemu su govorili etnolog Ivan Čolović, profesor beogradskog Fakulteta sa bezbjednost Zoran Dragišić, novinarka Brankica Stanković, sportski komentator Marjan Mijajlović i novinar Zoran Ćatić.


Brankica Stanković, Ivan Čolović i Marjan Mijalović; Foto: radiosarajevo.ba


Zoran Dragišić i Zoran Ćatić; Foto: radiosarajevo.ba

Povezanost rata i fudbala, prema mišljenju profesora Čolovića može se analizirati kroz odnose ekstremne političke desnice i navijača, kojima je zajedničko veličanje ratnih zločina, ksenfobije i homofobije, a sve to začinjeno je dozom „sumnjive religioznosti i sumnjivog patriotizma“.

„Navijačke skupine i desničari imaju dvosmislen odnos. S jedne strane, zajednička im je dominantna nacionalistička ideologija, a s druge strane, nezadovoljstvo kriminalnih navijačkih grupa što političke elite ne pokazuju veću agresivnost prema ostvarivanju ’nacionalnih interesa’, pa se oni predstavljaju kao čuvari fundamentalnog srpskog nacionalizma i nacionalne a ne sportske časti“, kaže profesor Čolović.

Primjer za to je slučaj sa fudbalske utakmice kada su navijači prijetili novinarki Brankici Stanković. Uz lutku koja je trebala predstavljati novinarku ’opasnu kao zmija, koja će proći kao Ćuruvija’, ubijeni srbijanski novinar, našla se slika cara Dušana.
Profesor Fakulteta za bezbjednost u Beogradu, Zoran Dragišić smatra da Srbija u ovom trenutku ne može da se nosi sa problemom navijača.

„Iste grupe koje sada prijete novinarima palile su ambasade, džamije, napadale gay aktiviste. Smatram da je pogrešno posmatrati ovaj problem samo kao sportski. Paravojne formacije koje su išle u rat regrutovane su na stadionima. Danas iza njih stoje parapolitičke elite, neko mnogo inteligentiniji a država nema snage da udari na ’zmijsko gnijezdo“, kaže profesor Dragišić.

Da Bosnu i Hercegovinu tek čeka eskalacija problema koji je sada vrlo aktuelan u Srbiji, smatra urednik Studentskog EFM radija iz Sarajeva.

„Mi živimo u društvu koje se tek formira, u svim njegovim segmentima, i kao takvi – samo smo loše kopije događaja u regionu. Vrlo je važno kako takvim problemima pristupaju mediji, čija odgovornost je veoma upitna, i pitanje je da li potpiruju nasilje svjesno ili nesvjesno. Oni fabrikuju stereotipe“, kaže Ćatić.

Ključni problem nasilja navijačkih skupina, prema mišljenju Brankice Stanković, autorice serijala Insider koji se analitički bavio ovim problemom, je to što ne postoji konačna sudska sankcija.

„Ni u jednom slučaju koji uključuje nasilje navijačkih grupa, ne postoji pravosnažna presuda i to je ključni propust sistema i države“, kaže Stanković.

'Jel toliki problem donijeti zakon koji će strogo sankcionirati svako slično nasilje?', upitao je na panelu Marjan Mijajlović, sportski komentator.

„Svaki put kad se desi incident, pa padne i mrtva glava, mediji pet dana na sva zvona osuđuju i pričaju praznu priču. I onda – tresla se gora, rodio se miš. Smatram da je krajnje vrijeme da se sportistima u BiH prestanu brojati krvna zrnca, i u slučaju bh. fudbalske reprezentacije, da se prestane govoriti da je to bošnjačka reprezentacija. Napredne snage žele bh. reprezentaciju, nazadne žele zatvaranje u torove“, kaže Mijajlović.

Problem navijačkih skupina koje se postavljaju iznad vlasti i podržane su od parapolitičkih struktura tek čeka BiH, smatraju panelisti, a kada je riječ o slučaju Srbije, profesor Dragišić kaže: „Teško je odgovoriti na pitanje 'ko je jači - država ili kriminalne grupe', jer je teško i razgraničiti državu i kriminalce povezane sa parapolitičkim podzemljem. Kao u slučaju ubistva premijera Đinđića – šemu njegovog kretanja na dan ubistva otkrio je neko ko je plaćen iz budžeta, ali do danas nije otkriven.“

Festival Dani Sarajeva u Beogradu traje do 23. maja i u svom programu ponudiće još interesantnih panel diskusija poput „Kako da nam se prošlost ne ponovi“ te „Odnosi u regionu 15 godina nakon potpisivanje Daytonskog sporazuma“.

elvira, radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije