BiH i Gambija najmanje na svijetu ulažu u razvoj
Istraživanje Svjetske banke i Instituta za statistiku pri UNESCO-u, kojim je tretirana visina domaćih izdataka za istraživanje i razvoj od 2002. do 2010, svrstalo je Bosnu i Hercegovinu na 113. mjesto, od ukupno 114 zemalja koje su obuhvaćene ovim istraživanjem.
Rezultati istraživanja UNESCO-a i Svjetske Banke zasnivaju se na ukupnim bruto domaćim izdacima svake države za istraživanje i razvoj. Istraživanje je obuhvatilo 114 zemalja svijeta
BiH je pretposljednja zemlja u svijetu i posljednja u regiji Balkana i Evropi prema bruto domaćim izdacima za istraživanje i razvoj. Iza BiH je jedino Gambija.
Od zemalja bivše
Jugoslavije, država koja najviše ulaže u istraživanja i razvoj je Slovenija
koja se nalazi na 17. mjestu svjetske ljestvice. Slijede Crna Gora na 31,
Srbija na 36, Hrvatska na 40, Makedonija na 80. i Albanija na 92 mjestu. Od
ostalih zemalja u okruženju Mađarska je na 32. mjestu, Turska na 38, Grčka na
50, Bugarska na 52. i Rumunija na 57.
Od ex-yu zemalja, Slovenija najbolje plasirana
Najveći ulagač - Izrael
Među dvadeset najbolje rangiranih zemalja u svijetu, 13 je evropskih. Također, od 50 najbolje pozicioniranih zemalja u ovom istraživanju, 32 su evropske zemlje, što Evropu čini kontinentom na kojem se najviše ulaže u istraživanje i razvoj
Država koja najviše ulaže u istraživanja i razvoj je Izrael, a slijede Finska, Švedska, Japan, Južna Koreja, Danska, Švicarska, Njemačka, Sjedinjene Američke Države i Austrija. Velika Britanija se nalazi na 19. mjestu, Kina je 25, Rusija 29, Iran 42, a Indija je pozicionirana 43. mjestu.
Na nivou regija i
kontinenata, Finska je najbolje rangirana zemlja u Evropi, Izrael na
području Zapadne Azije, Japan na području Okeanije, Južna Koreja na Dalekom
Istoku, SAD u Sjevernoj Americi, Singapur u Jugoistočnoj Aziji, Tunis u
Sjevernoj Africi, Brazil u Latinskoj Americi i Južnoafrička Republika u
Subsaharskoj Africi.
Pet zemalja u svijetu koje su zabilježile najmanje bruto domaće izdatke za istraživanje i razvoj su Brunei koji se nalaze na 110. mjestu, a slijede Laos, Lesoto, Bosna i Hercegovina i Gambija, objavila je agencija Anadolija (AA).
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.