Studenti iz BiH u inostranstvu dobijaju zdravstvenu zaštitu. Donosimo detalje
Problem studenata koji studiraju izvan Bosne i Hercegovine, a koji se odnosi na zdravstvenu zaštitu, konačno će biti riješen. To je nedavno nagovijestio Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo, saopćivši da je u saradnji s Federalnim ministarstvom zdravstva preuzeo aktivnosti kako bi se Pravilnik kojim je regulisano ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu za vrijeme boravka u inozemstvu, izmijenio u korist studenata.
Pritom su naveli kako uskoro očekuju rješenje od strane Federalnog ministarstva zdravstva koji jedini ima ovlaštenja, u skladu sa zakonom, da donese, odnosno izmijeni navedeni Pravilnik, na osnovu kojeg će Zavod zdravstvenog osiguranja KS odmah postupati.
Niz inicijativa
U potrazi za objašnjenjem na šta se konkretno odnose navedene izmjene, šta to znači za studente i kada se može očekivati pomenuto rješenje, portal Radiosarajevo.ba kontaktirao je obje institucije.
Radnički se oglasio nakon divljačkog napada Lalatovića: 'Feđa Dudić je gospodin, ponosni smo'
Iz Zavoda za zdravstveno osiguranje KS su nam objasnili kako su studenti dosad imali pravo samo na hitnu medicinsku pomoć u trajanju do 30 dana, te da im je zbog dobivanja boravišne dozvole bilo potrebno da se zdravstvena zaštita osigura na period od jedne akademske godine.
"U skladu sa važećim Pravilnikom o uvjetima, načinu i postupku ostvarivanja zdravstvene zaštite za vrijeme boravka u inostranstvu predviđeno je da se zdravstvena zaštita u inostranstvu osigurava samo u slučaju hitne medicinske pomoći, i to u trajanju najduže do 30 dana u toku kalendarske godine.
Prilika za mlade: Otvoren Sajam zapošljavanja na Ekonomskom fakultetu UNSA
Međutim, studentima koji studiraju u inostranstvu, a u cilju dobivanja boravišne dozvole, bilo je potrebno da se zdravstvena zaštita osigura na period jedne školske/akademske godine. Nastavno tome, ovaj Zavod je zaprimio niz inicijativa da se studentima omogući zdravstvena zaštita na period jedne školske/akademske godine", rečeno je iz Zavoda za zdravstveno osiguranje KS za portal Radiosarajevo.ba.
Navode kako je slijedom toga, a nakon razmatranja tih inicijativa, Zavod preduzeo niz aktivnosti na rješavanju problema studenata, na način da je, između ostalog, prema Federalnom ministarstvu zdravstva inicirao i urgirao da preduzme odgovarajuće aktivnosti na izmjeni Pravilnika o uvjetima, načinu i postupku ostvarivanja zdravstvene zaštite za vrijeme boravka u inostranstvu.
Nakon što je Federalno ministarstvo zdravstva razmotrilo navedenu inicijativu ovog Zavoda, odlučilo je da se navedena inicijativa prihvati, te je pristupilo izmjeni navedenog Pravilnika, čiji je prijedlog dostavljen svim kantonalnim zavodima zdravstvenog osiguranja, radi davanja mišljenja na isti.
"Imajući u vidu izloženo, a kako je studentima neophodno što prije rješavanje ovog problema u cilju ostvarivanja prava na boravak u inostranstvu tj. dobivanja vize, jer je nastava akademske godine već otpočela, Zavod je, zbog hitnosti rješavanja predmetne materije za ovaj prijelazni period, a sve zbog dostojanstva i obrazovanja naših studenata koji predstavljaju najbolje ambasadore ove države, kao interventnu mjeru, donio Odluku o izmjeni predmetne odluke, koja će biti temporalnog karaktera do donošenja izmjene važećeg Pravilnika, a kojom je predviđeno da se dvojezični obrazac izdaje na period jedne školske/akademske godine, kao što su studenti i tražili", rečeno nam je iz Zavoda zdravstvenog osiguranja KS.
Dvojezični obrazac
Iz Federalnog ministarstva zdravstva su nam potvrdili kako su uputili kantonalnim zavodima zdravstvenog osiguranja prijedlog izmjene i dopune važećeg Pravilnika o uvjetima, načinu i postupku ostvarivanja zdravstvene zaštite za vrijeme boravka u inozemstvu ("Službene novine Federacije BiH", broj 31/02), kako bi se precizirale odredbe koje se odnose na pravo na zdravstveno osiguranje studenata/učenika na školovanju ili na razmjeni u inozemstvu.
"Cilj je da se nedvojbeno utvrdi da navedene osobe imaju pravo na zdravstvenu zaštitu za vrijeme boravka u inozemstvu, a po osnovu studiranja/školovanja ili razmjene. U privitku Pravilnika propisan je i odgovarajući obrazac.
Deficitarna zanimanja u BiH: Nastavnik tehničkog odgoja i informatike
Prema izmjeni, nadležni kantonalni zavodi zdravstvenog osiguranja osiguranim osobama na temelju pismenog zahtjeva izdaju potvrdu o pravu na korištenje zdravstvene zaštite u inozemstvu, odnosno ovjeravaju odgovarajući dvojezični obrazac. Obrazac se izdaje na razdoblje od jedne školske/akademske godine, a za učenike i studente koji se nalaze na razmjeni, obrazac se izdaje za vrijeme trajanja razmjene, ali ne duže od jedne godine."
Istakli su da je navedena izmjena neophodna radi ujednačavanja postupanja svih kantonalnih zavoda zdravstvenog osiguranja u odnosu na prava studenata/učenika na školovanju, odnosno na razmjeni u inozemstvu.
"Federalno ministarstvo zdravstva je u fazi prikupljanja mišljenja na Prijedlog izmjene i dopune Pravilnika, a nakon čega će se Pravilnik finalizirati i uputiti na objavu u 'Službene novine Federacije BiH', dodali su iz Federalnog ministarstva zdravstva za portal Radiosarajevo.ba.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.