Bećirević: Ne treba podcijeniti Vučićev kapacitet da izaziva krize i sukobe
Dok mediji u Srbiji danima dramatično izvještavaju o tome kako se "region naoružava", predsjednik te zemlje Aleksandar Vučić najavljuje intenzivno naoružavanje svoje zemlje.
Vučić je napise njemu bliskih medija iskoristio kao povod da prilikom posjete Vojsci Srbije u Sremskoj Mitrovici najavi značajno povećanje izdvajanja za naoružavanje Vojske Srbije.
Neutralna Srbija
Sigurnosna dilema je naziv za situaciju u kojoj države, nepovjerljive jedna prema drugoj, poduzimaju mjere radi povećanja razine svoje sigurnosti, ali svaka od njih poteze one druge države tumači kao da su agresivni i usmjereni na ugrožavanje njene vlastite sigurnosti.
Upravo to se u ovom trenutku dešava i na Balkanu. Stručnjaci za sigurnost stoga upozoravaju da bi aktuelna "utrka u naoružanju" mogla imati ozbiljne posljedice po ionako krhke odnose na zapadnom Balkanu.
Jer, "svako povećanje sigurnosti jedne države – a to se najčešće iskazuje nabavkom novog oružja – druga država koristi kao izliku da i sama poveća izdvajanja za odbranu".
Ugledna profesorica na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije prof. dr. Edina Bećirević u izjavi za Radiosarajevo.ba kaže da "ne treba podcijeniti Vučićev kapacitet da preko njemu lojalnih političkih snaga, ali i Pravoslavne crkve u regionu proizvodi političke krize"
"Pa i neke sukobe niskog intenziteta. Ali ove posljednje najave o ubrzanom naoružavanju Srbije pokazuju da i Vučić ubrzano gubi kompas i da je argument o Srbiji vojno jakoj, ali "neutralnoj" u NATO okruženju potpuno bizaran. Bombardere čiju kupovinu najavljuje, ako ih i kupi, moći će držati ili prizemljene ili će piloti vježbati letenje unutar zračnog prostora Srbije", kazala je Bećirević za Radiosarajevo.ba.
Potencijalno eksplozivno
Njemački Die Welt prošle godine je u analizi „utrke u naoružanju“ u (jugo)istočnoj Evropi primijetio da NATO jača, a da Rusija parira – preko Srbije.
„Kako su Srbi ekonomski slabiji od članica EU-a iz te regije, Moskva im poklanja oružje“, kaže se.
„To je potencijalno eksplozivno – jer Srbija se oslanja na Rusiju, zemlju koja je u Ukrajini pokazala odlučnost da oružanom silom proširi svoju zonu utjecaja", piše u tom tekstu Boris Kalnoky, dopisnik Welta iz Budimpešte.
Ponovno aktualizirana "utrka u naoružanju" u regionu, nestabilni međudržavni odnosi, unutrašnji problemi, te posljedice pandemije COVID-19 stavljaju pred bosanskohercegovačke političare i vojne zvaničnike obavezu da snažnije rade na tome da naša zemlja, poput većine ostalih u regionu - dobije zeleno svjetlo za skoro priključenje Sjevernoatlantskom savezu.
Šta kažu u Srbiji?
S druge strane, Organ Dragaš, direktor Međunarodnog instituta za bezbjednost izjavio je za Vučiću blizak list "Kurir" da su izveštaji o mogućim isporukama njemačkog oružja Kosovu zabrinjavajući, ne samo zbog povećanja sigurnosnog rizika koji bi time nastao već i zbog faktičkog stvaranja Vojske Kosova.
"Kosovo nema pravo na naoružanje i vojsku, Hrvatska naravno ima, ali pretjerano ulaganje u vojsku može izazvati sumnju da to nije u skladu s dobrosusjedskim odnosima", izjavio je profesor Fakulteta bezbjednost Zoran Dragišić.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.