Atlantska inicijativa: Kako upravljati rizikom povratka sa stranih ratišta

1
Radiosarajevo.ba
Atlantska inicijativa: Kako upravljati rizikom povratka sa stranih ratišta
Foto: Arhiv/EPA-EFE / Kamp u Siriji

Atlantska inicijativa je objavila publikaciju “Dovedimo ih nazad: Upravljanje rizikom” autorice Asye Metodieve, u kojoj je navedeno da lokalni i međunarodni mediji neprestano prenose priče o ljudima koji se ne mogu vratiti kući iz sirijskih kampova nakon što su se prije nekoliko godina pridružili tzv. Islamskoj državi.

Kako se navodi, sve te priče upućuju na sigurnosnu dilemu: kako upravljati rizikom – zabranjivanjem povratka u domovinu i nepreuzimanjem odgovornosti za njih ili njihovom repatrijacijom i krivičnim gonjenjem, piše portal Detektor.

Prema publikaciji, više od 1.000 muškaraca, žena i djece iz regije Balkana otputovalo je u Irak i Siriju od 2012. i 2016. godine. U ovom periodu, kako se navodi, iz Bosne i Hercegovine su na sirijsko ratište otišla 192 muškarca, 67 žena i 104 djeteta.

Procesuiranje stranih terorističkih boraca s Balkana smatra se problematičnim iz više razloga. Kako se navodi, prvi je otpor vlada prema repatrijaciji svojih državljana, podaci o osobama koje se nalaze u Siriji su kontradiktorni, a ni vlade na Balkanu nisu u stanju da osiguraju pouzdane podatke, jer imaju ograničene kapacitete za prikupljanje informacija direktno u kampovima i zatvorima.

Kako se navodi, prihvatanje balkanskih povratnika sa stranih ratišta i njihovo procesuiranje u državama porijekla nije na političkom dnevnom redu ove regije. Istovremeno, njihove vlade imaju odgovornost da daju odgovor po nekoliko osnova: sigurnost, pravna, moralna i ljudska prava.

BiH je do sada samo u decembru 2019. godine organizovano prihvatila jednu manju grupu povratnika sa sirijskog ratišta iako su Predsjedništvo BiH a nedavno i Vijeće ministara usvojili informaciju o novim povracima.

Usvajanje ove informacije ohrabrujućim je tada smatrala Alema Dolamić, čija je sestra s djecom već četvrtu godinu u kampu u Siriji.

“Za nas porodice je jako bitno da je Vijeće ministara dalo zeleno svjetlo da se konačno počne raditi na tome. Neću da se nadam puno pa da se opet razočaram, ali mislim da je ovo ohrabrujuće, zadovoljna sam i vjerujem da će donijeti neki napredak. Ja očekujem pozitivne rezultate uskoro”, rekla je Dolamić za BIRN BiH.

Povratnici i repatrijacija balkanskih boraca sa stranih ratišta


Kamp Roj u Siriji. Foto: EPA-EFE/AHMED MARDNLI

U publikaciji je navedeno da su državljani zemalja Balkana koji su se vratili u periodu od 2012. do 2016. učinili to dobrovoljno. Nakon čega su uslijedila policijska hapšenja i procesuiranje, posebno nakon 2015., kada su države u regiji usvojile nove propise o stranim borcima.

Prema podacima koji su objavljeni u publikaciji, od 2013. do 2016. godine u BiH se sa stranih ratišta vratilo 45 muškaraca, 13 žena i četvero djece.

“Prema raspoloživim podacima, Kosovo i Bosna i Hercegovina su države s najvećim brojem povratnika koji su se dobrovoljno vratili u regiju”, stoji u publikaciji.

Fatma Kasupović, čija se snaha s dvoje djece nalazi u Siriji, za BIRN BiH kaže da je za nju jako važno da se djeca vrate u BiH, posebno jer su vezana za oca Senada Kasupovića, koji je jedan od sedmorice muškaraca koji su vraćeni u prvom organizovanom povratku iz Sirije u BiH, u decembru 2019. godine. U Siriji su mu ostali supruga, koja nije državljanka BiH, i dvoje maloljetne djece.

Njega je Sud BiH nepravosnažno osudio na tri godine zatvora zbog organiziranja i pridruživanja terorističkoj grupi u Siriji.

Mi kao porodica bismo željeli da se spoje, da dođu, da žive normalan život. A za djecu, naravno, da idu u školu. Jer djeca u kampu, oni znaju samo za šatore. Mali kad priča s nama, stariji me pita: ‘Tetka, hoću li ja imati svoju sobu kad dođem, hoću li imati svoj šator?’ On ne zna kakva je soba. Samo zna za šator”, kaže Kasupović.

Države poput Bosne i Hercegovine i Kosova su poduzele korake na repatrijaciji i često se smatraju pozitivnim primjerima, naročito u poređenju sa Zapadnom Evropom, navodi se u publikaciji. Pretpostavka u pozadini ovog pristupa jeste da vlade mogu kontrolirati ovo pitanje i da neće doprinositi daljnjoj radikalizaciji svojih državljana tako što će ih ostaviti u sirijskim kampovima i zatvorima.

U maju 2020. godine, u Siriji je, prema publikaciji, bilo preko 460 stranih terorističkih boraca s Balkana i članova njihovih porodica. Preko polovine ih je iz BiH, Albanije i s Kosova. Iz Bosne i Hercegovine je 215 osoba pritvoreno u kampovima i zatvorima u Siriji, uključujući muškarce, žene i maloljetnike.

Prema publikaciji, repatrijacija djece iz Sirije zaslužuje posebnu pažnju, jer balkanske države sada pokazuju manje spremnosti da vrate sve maloljetnike u regiju. Najmanje 180 djece je i dalje u kampovima –  neke su doveli roditelji, ali je većina rođena u zoni sukoba.

“BiH je prva među balkanskim zemljama po broju djece koja su napustila BiH sa svojim porodicama, ili su ih majke porijeklom iz BiH rodile u Siriji. U decembru 2019. godine, 24 bosanska državljanina vraćena su kući uz podršku SAD-a (Sjedinjenih Američkih Država)”, navodi se.

Ostatak teksta pročitajte na OVOM linku.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije