Hafiz Bugari: Ramazan je mjesec preobrazbe čovjekove duše
Bijela džamija na Vratniku je u zadnjih nekoliko godina, osim Gazi Husrev-begove džamije, postala mjesto gdje dolazi najviše vjernika tokom svetog muslimanskog mjeseca ramazana.
Ramazanski somuni: Mirišu pekare i sarajevske mahale
Ramazanski top kao turistička atrakcija u Sarajevu
Dolaze kako bi obavili vjerske dužnosti, te čuli predavanja hafiza Sulejmana Bugarija, imama u Bijeloj džamiji. On na poseban način pokušava vjernicima približiti svetu objavu (Kur'an). Govori s puno emocija, posebnom toplinom glasa, ali ipak na način da svaka osoba razumije poruku.
Bijela džamija je jedna od najstarijih džamija u Sarajevu. Sagradio ju je Divan Hajdar Kjatib, sekretar Gazi Husrev-bega, poslije 1536., a prije 1545. godine, po uzoru na Begovu džamiju.Uz džamiju su sagrađeni mekteb i sahat-kula, koja je srušena u vrijeme austrougarske vlasti. Trenutni imam Bijele džamije je hafiz Sulejman Bugari.
Već na ulazu u džamiju, nekoliko vjernika čeka hafiza, kako bi potražili mišljenje ili savjet. I sat prije ikindije-namaza, ulaz u džamiju je zatrpan obućom, svi čekaju namaz i mukabelu* na kojoj će pričati hafiz Bugari.
I mi smo uzeli malo njegovog vremena, pa ga pitali o radosti mjeseca ramazana za sve vjernike, o posebnosti svakog dana, o predavanjima i druženjima.
"Ovo je mjesec jedne ozbiljne obnove, preobrazbe čovjekove duše, da jednostavno čovjek otkrije onaj potencijal koji sa sobom nosi. Uloga posta je da otkrije svijest, da ojača svijest, da se čovjek osvijesti, da se otrijezni. Mnogo je razloga zašto ramazan za sobom nosi toliku snagu", kaže nam s osmijehom hafiz Sulejman Bugari.
Nastavlja i da je jedan od razloga posebnosti mjeseca ramazana 'spuštanje' Kur'ana, jer je Kur'an spušten vjernicima u ovom mjesecu.
"On je inače lijek za dušu, a med je lijek za tijelo. Niko neće negirati da je med lijek za tijelo. Isto tako, pošto smo mi od tijela i duše, nama je potreban i lijek za dušu, a pošto je univerzalna knjiga, knjiga Božija i pošto pečatira sve knjige prije, u njoj je smješteno sve ono što je potrebno čovječanstvu da pronađu istinski mir, istinski pozdrav kojim će se pozdravljati i jedni i drugi. Nama treba univerzalni pozdrav, a istinski pozdrav, uljudan, onaj blagoslovljeni kada mi u susretu sa svakim čovjekom, bez obzira ko je taj čovjek, koje je vjere, zaželimo mir i ljubav, napredak na svim poljima, a šta će on sebi odabrati kao put, to je njegovo pravo i niko se ne smije petljati u tuđe pravo", govori Bugari.
Lejletul-Kadr je noć suočavanja sa samim sobom
Jedna od posebnih noći za vjernike tokom mjeseca ramazana je i noć Lejletul-Kadr. To je noć u kojoj je došla objava i poslanstvo Muhammedu a. s.Svi pripadnici islama, željni postizanja vrijednosti ove mubarek noći, zadnjih deset dana ramazana provode u posebnoj pobožnosti i ibadetu. Sljedbenici Islama ove noći obilježavaju I'tikafom, učenjem Kur'ana, zikrom, pomaganjem, razmišljanjem, dovom i drugim korisnim poslovima i ibadetima.
"Lejtelutl-Kadr je jedna od četiri odabrene noći, a te tri odabrene su priprema za doček ove noći, jer ona je bukvalno suočenje čovjeka sa sobom, ako on to stvarno želi. Inače, između ostalog, 'Kadr' znači i čovjekova originalnost, odnosno njegovo biće u kojem ga je stvorio Gospodar sa svim prednostima za šta je on stvoren i šta može postići. Čovjekov dolazak do upravo te originalosti je 'Kadr'. U toj noći, ja kažem ko koliko 'trenira', toliko će ostvariti, a ta noć je priroda čovjeka koju svako voli, isto kao što nas priroda djeteta podsjeća na to da je to ta priroda do koje mi trebamo doći.
Isa a.s. je rekao: "Budite k'o djeca." Zašto? Zato što ono u svojoj prirodi, u punoj prirodi, i kada dobije i svijest i pamet, želi da ostane u toj prirodi u kojoj ga svako voli. Ja nisam nikada sreo čovjeka da ne voli dijete. Čovjekov dolazak do svoje originalnosti čini nas ljudima, da postanemo sigurnost za svakog onoga ko nas okružuje. Bez obzira, mi moramo pružati mir i ljepotu svakom čovjeku, čak i onome ko je bezobrazan prema nama. Ovo je jako važno. To je Kadr po meni", pojašnjava nam hafiz Bugari.
Pitali smo ga i da li se svaki čovjek treba osjećati i živjeti onako kako živi u mjesecu ramazanu?
"Jedanput sam rekao: 'Lako je napuniti džamiju uz ramazan, zato što su šejtani svezani. Hajdemo da je pokušamo napuniti poslije ramazana, kad su šejtani 'free', slobodni. Gospodar kaže u Kur'anu da je šejtan otvoreni neprijatelj, nije rekao da je onaj koji nije musliman neprijatelj, nego bukvalno da je to šejtan, a mi nećemo da studiramo njegove spletke i zato prepisujemo jedni drugima to što prepisujemo i pravimo međusobne jazove a to je problem", zaključuje hafiz i odlazi predvoditi džemat na ikindija namazu.
Nakon namaza govorio je o prijateljstvu, o ljubavi i podsjetio na prave ljudske vrijednosti. Radost i zadovoljstvo na licima vjernika koji su udahnuli riječi hafiza Bugarija su neprocjenjivi.
*Arapska riječ 'mukabela' znači susret, sastanak, razgovor i upoređivanje, odnosno sravnavanje. Imajući u vidu sva ova značenja, mukabelu bi mogli definirati kao islamsko druženje u džamiji koje se organizira tako da jedan ili više dobrih učača, obično hafiza, uče Kur'an, a prisutni mirno, pažljivo i dostojanstveno slušaju.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.