Bodo Kovačević, sjećanja
Bio je gitarista kojeg su cijenile i divile mu se čak i kolege iz svijeta "ozbiljne" muzike, autor čiji je progresivni rock proslavio jugoslavenski zvuk u Evropi. Samozatajni "intelektualac" među rockerima, po obrazovanju je bio arhitekta, a po vokaciji jedan od stubova Indexa - jednog od najdugovječnijih muzičkih fenomena bivše zajedničke države.
Slobodan Bodo Kovačević rođen je na današnji dan 29. decembra 1946. u Sarajevu, a kompletan svoj radni vijek posvetio je grupi koja je postala sinonim za jugoslavenski progresivni rock.
Svoje je prve muzičke korake započeo kao srednjoškolac na audiciji
kod Kornelija Kovača, i to kao - pjevač. Tek kad je počeo pohađati časove
gitare kod profesora Mileta Praljka, u tadašnjoj
sarajevskoj Trasi, otkriven je njegov pravi talent. Osnovao je grupuLutalice 1963. godine, a u Indexe je prešao u ljeto 1965. godine, odakle
je ubrzo u grupu doveo i Fadila Redžića.
Posljednji koncert Indexi su održali u Banjoj Luci u maju 2001. godine. Mjesec dana nakon toga umire Davorin Popović, a grupa odlučuje da prestane s radom. Bodo Kovačević preminuo je 22. marta 2004. godine, Đorđe Kisić 25. novembra 2005. godine, a Nedo Hadžihasanović 3. februara 2006. godine.
Indexima se pridružio sredinom šezdesetih, i od tada, zajedno s Đorđem Kisićem, Fadilom Redžićem i Davorinom Popovićem čini jezgro ove grupe.
Potpisao je autorstvo ili koautorstvo gotovo svih pjesama Indexa, no zlatnim slovima ipak ostaje nekoliko njegovih iznimnih kreacija.
Pjesma Plima na tekst Davorina Popovića je remek-djelo ne samo u vremenu u kojem je nastala (1968) već i za cjelokupnu historiju bh. muzike, a bila je prva jugoslavenska numera koja se vrtila na tadašnjem popularnom Radiju Luksemburg. U antologiju je ušla i rock poema koja je uslijedila - Negdje na kraju u zatišju snimljenu 1969, na tekst Želimira Altarca Čička.
Bodo će ostati upisan kao autor konceptualnog albuma Modra Rijeka, objavljenog 1978, čiji je literarni predložak bila zbirka pjesama Maka Dizdara.
Slobodan Kovačević diplomirao je arhitekturu u Sarajevu, a bio je i pasionirani slikar akvarela. Pogledajte neke od njegovih radova:
Akvareli Bode Kovačevića; FOTO: Fama
Zajedno s ostalim članovima grupe, godine 1978. dobio je Šestoaprilsku nagradu Grada Sarajeva,
a iste godine i nagradu JRT (Jugoslavenska radio-televizija) za Modru
rijeku, koja je proglašena albumom godine u Jugoslaviji. Godine 2004.
nagrađen je nagradom Davorin za najboljeg instrumentalistu godine u
Bosni i Hercegovini.
Montaža: Radiosarajevo.ba
Slobodan Kovačević preminuo je 22. marta 2004. u 57. godini, a sahranjen je u Aleji velikana na sarajevskom grublju Bare.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.