Uoči premijere: Zavirite na pozornicu baleta Žetva
Narodno pozorište Sarajevo nastavlja sa obilježavanjem stogodišnjice rada i postojanja. Nakon što su u oktobru i novembru upriličena premijerna izvođenja dramske predstave „Protekcija“ i operne predstave „Prodana nevjesta“, decembar je rezervisan za baletnu premijeru „Žetva“.
Kako je ovo godina velikog jubileja – 100 godina rada i postojanja Narodnog pozorišta Sarajevo, i 70. godišnjicu Baleta slavimo ove godine i to, simbolično, premijernim izvođenjem baleta „Žetva“. Koreografiju potpisuje Edina Papo, a dirigentica je Samra Gulamović.
Tim povodom je danas održana zvanična press konferencija na kojoj su se obratili direktor Narodnog pozorišta Sarajevo Dino Mustafić, direktor Baleta Evgeny Gaponko, koreografkinja i rediteljica Edina Papo, kostimografkinja Katarina Radošević Galić, dramaturginja Asja Krsmanović, gostujući solist iz Slovenije Petar Đorčevski, solistice Tamara Ljubičić, Nataša Gaponko, Ekaterina Vereščagina kao i solista Admir Kalkan. Ispred kompanije Bosnalijek BiH predstavnicima medija obratila se Alma Popović - Dronjak.
Titove brigade lopatom izgradile 242 km pruge za 7 mjeseci, vlast danas ne umije popraviti 80 metara
Narodno pozorište Sarajevo: Balet Žetva
„Pred nama je još jedna radost igre, sa ponosom se ponovo vraćamo prvom jugoslovenskom domaćem baletu Žetva, koji je praizveden prije 71 godinu. I tada je to bio veliki kulturni i umjetnički događaj; godine mu nisu oduzele ljepotu i izazov za nove generacijske postavke. Balet NPS-a za našu sredinu je iznimno važan umjetnički segment koji je svojim historijskim djelovanjem stekao vjernu publiku, etablirao baletsku scenu i donio neponovljivo plesno i gledalačko iskustvo koje se prepričava sa najvećim poštovanjem.“ – rekao je, između ostalog direktor Narodnog pozorišta Sarajevo, Dino Mustafić.
Edina Papo, koja potpisuje koreografiju i režiju istakla je zahvalnost ansamblu Baleta Narodnog pozorišta Sarajevo, orkestru Sarajevske filharmonije kao i autorskom i umjetničkom timu i dodala: „Balet Žetva Borisa Papandopula, učinio je da se ponovo zaljubim u teatar i pored brojnih izazova. Muzika, sadržaj, igrači, strepnja, odgovornost... Nakon 71 godine od nastanka ovog baleta, muzika Borisa Papandopula vas “tjera” da radite s mnogo elana. Žetva ima nečeg neobičnog, posebnog, mističnog, šokantnog i, slobodno mogu reći, revolucionarnog.”
Alma Popović - Dronjak, predstavnica kompanije Bosnalijek, istaknula je kako su u Bosnalijeku BiH ponosni što se njihova sedamdeseta godišnjica vezuje za sedamdeset godina profesionalnog rada sarajevskog Baleta i dodala: “Sretni smo i ponosni što smo spojili najveću pozorišnu kuću u BiH sa najvećom farmaceutskom kompanijom.”
Petar Đorčevski, prvak Baleta Slovenačkog nacionalnog teatra u Ljubljani, koji je gostujući solist u baletnoj predstavi “Žetva” iskazao je radost zbog susreta sa sarajevskom publikom, zahvalnost autorskoj i umjetničkoj ekipi i dodao kako će spajanje tri velika jubileja, 100. godišnjice Narodnog pozorišta Sarajevo, 70. godišnjice Baleta i 70. godišnjice Bosnalijeka biti krunisano baletnom premijerom “Žetva” te da će to biti lijek za duše i tijela i onima na sceni i u publici.
Foto: A.K./Radiosarajevo.ba: Balet Žetva
Pretpremijera, pod pokroviteljstvom Bosnalijeka će biti održana večeras, 28. decembra u 19.30 sati i biće upriličena za zvanice Narodnog pozorišta Sarajevo i kompanije Bosnalijek BiH.
Premijera za publiku najavljena je za srijedu, 29. decembra u 19,30 minuta.
Osim 70. godišnjice Baleta, ovom prilikom obilježit će se 70 godina rada i postojanja kompanije Bosnalijek BiH koja dugi niz godina podržava aktivnosti Narodnog pozorišta Sarajevo.
Detaljnije informacije o baletu „Žetva“ su na linku.
Foto: A.K./Radiosarajevo.ba: Balet Žetva
Boris Papandopulo ŽETVA, balet u 2 čina i 3 slike
koreografija i režija: Edina Papo
dirigentica: Samra Gulamović
scenografija: Josip Lovrenović
kostimografija: Katarina Radošević Galić
dramaturgija: Asja Krsmanović
asistentica koreografa: Mia Jahić
asistent dirigenta: Alek Isaković
asistentica scenografa: Adna Muslija
saradnici na muzičkom materijalu: Aida Jažić, Dario Krajnjan, Toni Toplan
istraživala historijsku građu: Jovana Milosavljević Lovrenović
dizajn svjetla: Moamer Šaković
inspicijent: Boris Jeličanin
Sarajevska filharmonija
PODJELA/CAST
Vesna – Tamara Ljubičić
Alanka – Nataša Gaponko
Velika – Ekaterina Vereščagina /Ana Kuzmanović
Skitnica – Petar Đorčevski, k. g.
Pastir – Boris Vidaković / Elio Garcia
Tunjoš – Evgeny Gaponko / Mihail Mateescu
Dejan – Admir Kalkan
ANSAMBL
Seoske djevojke: Jovana Milosavljević Lovrenović, Ana Kuzmanović, Albina Huskić, Selma Efendić, Luisa Escamilla Rodriguez, Nadža Pušilo, Amina Sulejmanagić, Zulejha Kečo, Sabina Sokolović, Selma Štrbo Arnautović, Lejla Bajramović
Kosci: Admir Kalkan,, Til Čmančanin, Evgeny Gaponko, Boris Vidaković, Elio Arnoldo, Villa Garcia, Ivan Salonski
Komšije: Dajana Zilić, Paula Grubešić Matescu, Marijana Marić, Adnan Đindo, Hariz Šabanović, Jesenko Matković
Gradske djevojke: Albina Huskić, Luisa Escamilla Rodriguez, Jovana Milosavljević Lovrenović, Ana Kuzmanović, Selma Efendić
Gradski momci: Admir Kalkan, Til Čmančanin , Boris Vidaković, Elio Arnoldo Villa Garcia, Ivan Salonski
Članovi KUD “Proleter”
premijera 29. 12. 2021.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.