Zašto presuda Karadžiću donosi samo malo uvjerenja ljudima u Bosni
Presuda kojom je u srijedu Haški tribunal odbacio sve Karadžićeve žalbe i osudio ga na doživotni zatvor za genocid, ratne zločine i zločine protiv čovječnosti, donijela je malo olakšanja meni lično, mladoj Bosanki rođemoj u Sarajevu tokom vrhunca opsade grada, koju je organizirao Karadžić.
“Sve dok postoje politike koje teže 'balkanizaciji' naših krhkih društava i sve dok postoje opozicija takvim vlastima, koja ništa nije bolja od njih samih, presuda Karadžiću vraća nadu u pravdu”, piše novinarka Emina Osmandžiković u svojoj kolumni za Arab News.
Pjesnik koji je postao psihijatar, pa potom duhovni iscijeljitelj, Karadžić predstavlja ideologiju koja je sve češće prijetnja krhkom miru u Bosni i takva ideologija neće isčeznuti nakon presude.
Pola Bosne ostalo je bez daha kada je sudija potvrdio Karadžiću presudu iz 2016. godine za genocid u Srebrenici.
Genocid u Srebrenici je najveće masovno ubijanje ljudi nakon Drugog svjetskog rata. Karadžić je kriv za opsadu Sarajeva, mog rodnog grada i glavnog grada Bosne i Hercegovine koja je trajala 1.425 dana i koja je odnijela više od 10.000 ljudskih života i u kojoj je ubijeno više od 1.000 djece.
“Svi članovi moje porodice bili su podogođeni ratom, neki u Sarajevu tokom opsade, a neki su bili u Srebrenici i postali izbjeglice. Na žalost, postojne brojne porodice, sa sličnim iskustvima kao i moja. Sve te porodice imale su žrtve, za čiju smrt je kriv Radovan Karadžić. Upravo su oni isčekivali pravdu tokom drugostepene presude u srijedu. Na žalost, druga polovina BiH slavila je Karadžića i govorila kako je Haški tribunal nepravedan i da je riječ o političkoj presudi”, napominje Emina Osmandžiković.
Upravo zbog ove činjenice imamo nepremostive podjele u društvu u Bosni što je posljedica nacionalističke politike koju je provodio Karadžić.
Za mene, kao mladu Bosanku, ime Radovan Karadžić ili Dragan Dabić ne znači ništa ali to što je osuđen na doživotnu robiju, odnosno što mu je kazna povećana sa 40 godina na doživotni zatvor, i to što je njegova ideologija dovela do dubokih podjela i prijeteće polarizacije društva, donosi samo neizvjesnu budućnost za sve nas.
Sa već prisutnim regionalnim podjelama društava, Bosna bi mogla postati nacrt ili idejno rješenje svih podjela na globalnoj razini. Takva ideologija suprotna je presudi Haškog tribunala kojom je Karadžić osuđen na doživotni zatvor za genocid.
Sve o presudi Radovanu Karadžiću čitajte na ovom LINKU.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.