Vrijeme je da Jovan Divjak dođe kući

Radiosarajevo.ba
Vrijeme je da Jovan Divjak dođe kući

Sanela Diana Jenkins neprestano radi na tome da što više ljudi u svijetu sazna istinu o generalu Jovanu Divjak u nadi da će njene riječi imati odjeka kada je ovaj slučaj u pitanju. U nastavku u cijelosti prenosimo tekst Sanele Jenkins objavljen u  Huffington postu.  

Vrijeme je da Jovan Divjak dođe kući. Pet dugih mjeseci, ovaj junak i humanitarac nije bio u mogućnosti napustiti Beč i vratiti se kući u Sarajevo, sve dok austrijski sudovi rješavaju lažne srpske optužbe protiv njega.

Isto je učinjeno i Ejupu Ganiću prošle godine, kada su nacionalistički srpski političari zloupotrebljavali međunarodno-pravosudni sistem za lične optužbe protiv nevinog čovjeka u pokušaju da opravdaju svoju brutalnu istoriju. Gotovo identičan slučaj, prošle godine je okončan nakon što je engleski sudac zaključio kako ne postoje argumenti za kaznena djela, te da se radi o politički motivisanom srbijanskom tužilaštvu.

Za razliku od ratnih zločinaca Ratka Mladića i Gorana Hadžića, koji su se godinama skrivali unutar Srbije i sada čekaju na suđenje od strane međunarodnog suda u Haagu, gospodin Divjak je penzionisani general Bosanske vojske koja se borila za spašavanje života i zaštiti Sarajevu pod brutalnom opsadom Sarajeva od strane srpskih snaga. I nakon rata on je radio na poboljšanju života bosanskih građana - Bošnjaka, Hrvata, Srba podjednako.

Ipak, on je uhapšen po srbijanskom naloga na bečkom aerodromu još u martu. Od tada, gospodin Divjak nije bio u stanju napustiti Austriju, iako su austrijski dužnosnici više puta rekli da oni nemaju namjeru da ga izruče Srbiji radi suđenja. Nema šanse da bi se desilo pošteno suđenje, jer mu tamošnje vlasti ne bi takvo nešto pružile. 

Što je previše, previše je. Austrijski sudovi moraju jednom pokazati odlučnost i za sva vremena odbaciti tvrdnje Srbije - kao što su to londonski sudovi učinili prošle godine u sličnom slučaju protiv Ejupa Ganića - i dopustiti gospodinu Divjaku da se vrati kući. Međunarodni sudovi već su istražili srbijansku kaznenu prijavu protiv gospodina Divjak i zaključili da je neutemeljena. Činjenica je da video snimci dokazuju kako on očajnički pokušava zaustaviti ubijanje, dok ga Srbija za takvo nešto želi okriviti.

Srbija ga , međutim, odbija pustiti. Iako je gospodin Divjak srpske nacionalnosti, on je branio BiH od srpske agresije. Od odlaska iz vojske, gospodin Divjak je napravio svoj dom u Sarajevu i neumorno radio na obnovi grada i stvaranju  budućnost za tamošnju djecu. Junaku Bosne, mnogi Srbi nikada nisu oprostili zbog toga.

Iza naloga za hapšenje stoji srbijanska unutarnja i vanjska politika. Unutar Srbije, beogradsko tužilaštvo i vlada žele skinuti fokus sa stvarnih predmeta ratnih zločina protiv Srba koji se sada odvija u Haagu. Međunarodno, Bosna je pod pritiskom u potpisivanje ugovora sa Srbijom za okončanje slučaja Divjaka, ali na način koji bi učinkovito amnestirao hiljade pravih srpskih ratnih zločinaca i to čini uprkos protestu cijele Evrope.

Politici nije mjesto u pravosuđu i austrijski sudovi ne mogu dopustiti sebi da postanu sudionicima u ovoj groznoj igri. Sudovi i postoje kako bi štitili pravdu, posebno kada se dešava da politika nanosi nepravdu.

Svijet je postao slijep već odavno za dešavanja u Sarajevu. To se sada ne smije dogoditi. Ne smije okrenuti leđa čovjeku koji je pomogao u odbrani protiv počinitelja masovnih zločina, koji se na ovaj način ponavljaju.

Vrijeme je da Jovan Divjak dođe kući.

Diana Jenkins

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije