Sanela Diana Jenkins za Independent: Podrška za bosanske kolege
Radiosarajevo.ba
Sanela Diana Jenkins u Srebrenici 11. jula 2010; foto: arhiv RSA
Britanski The Independent u svom elektronskom izdanju u rubrici "Commentators" u srijedu objavio je komentar Sanele Diane Jenkins, poslovne žene i filantropa, o aktuelnom slučaju Ganić. Podjećamo, ova Bosanka udata za britanskog bankara, veoma uspješno vodi nekoliko poslova, uključujući i Fondaciju Irnis Ćatić kroz koju je do sada usmjerila nemale donacije u Bosnu i Hercegovinu. Jenkinsova je prikupila i uplatila 300.000 finti kaucije, zahvaljujući čemu je Ejup Ganić bio pušten u kućni pritvor u kojem je dočekao konačnu oslobađajuću presudu. Prenosimo njen komentar u cijelosti:
"Pravna lakrdija koja je nanesena bivšem Bošnjačkom vođi Ejupu Ganiću, zastrašujući je podsjetnik da istina nastavlja biti formalnost dugo nakon što je rat završen. Iako je predmet o politički motiviranim ratnim zločinima Ganića odbačen, optužbe predstavljaju dio šire kampanje ultra-nacionalističkih skupina unutar Srbije kojim žele opravdati, objasniti i pravno poricati genocid u Bosni.
Ganićev je slučaj potrošio vrijeme i novac te omeo legitimne međunarodne pokušaje da privede prave ratne zločince pred lice pravde - ljude poput Ratka Mladića, srpskog generala koji je nadzirao sistematska ubistva više od 8 hiljada nenaoružanih civila u Srebrenici. Petnaest godina kasnije, on je još uvijek slobodan.
Nedavno sam se vratila iz Srebrenice, gdje sam se srela sa majkama čiji su sinovi, muževi i braća odvedeni od strane srpskih vojnika i više nikad nisu viđeni. Kako su masovne grobnice otkrivene i tijela identificirana, mrtvi su položeni u grobove. Hiljade se još uvijek vode kao nestali. To je posljedica genocida i to je neporecivo.
Čak i meni, Bosanki koja je izgubila brata i pobjegla od srpske artiljerije kao izbjeglica tokom opsade Sarajeva, slučaj Srebrenice dao je novo i duboko razumijevanje rata, njegove historije i ostavštine. Umjesto hvatanja čovjeka odgovornog za zločine, srbijanski tužitelji izdaju nalog za izručenje dr. Ganića, univerzitetskog profesora, pod optužbom da je bio odgovoran za smrt vojnika prilikom napuštanja Sarajeva kroz Dobrovoljačku ulicu pod UN-ovim posredništvom za siguran prolaz.
Ganićev slučaj dva puta su pregledali tužitelji za ratne zločine - i dva puta odbili da podnesu optužbe. Treće pregledanje bilo je na rubu formalnog proglašavanja Ganića nevinim, Srbije je to znala, ali je ipak izdala nalog za njegovim izručenjem.
Ganićevo hapšenje na Heathrowu bio je cinični pokušaj skretanja pažnje sa tekućeg suđenja za genocid Radovanu Karadžiću, bivšem predsjedniku Republike Srpske. Tempiranje nije bilo slučajno - 1. mart bio je prvi dan suđenja Karadžiću u Haagu i dan obilježavanja bosanske nezavisnosti. Smiješne srbijanske tvrdnje o novom "dokazu" protiv Ganića dobile su svoj dan na sudu i zasjenile suđenje Karadžiću. To je bilo važno za srbijansko poricanje, jer koriste tragedije rata da naknadno opravdaju zločine koji su u cijelom svijetu, prepoznati kao ratni. Silovanja, mučenja i sistematska ubistva civila ne mogu se opravdati. Srbijanska kampanja etničkog čišćenja i istrebljenja dobro je dokumentirana, kao i to koliko daleko su neki spremni otići kako bi to prikrili.
Pod tim okolnostima bilo bi nemoguće da Ganić dobije pošteno suđenje u Beogradu - to je činjenica koju su britanski sudovi u potpunosti priznali pri odbacivanju srbijanskog zahtjeva o izručenju. Iz tog razloga sam položila kauciju od 300 hiljada funti za Ganića, iako se čak nikada nismo sreli. Srpski tužitelji trebali bi učiniti pravu stvar i potpuno odbaciti slučaj, ukoliko se nadaju i misle dovesti svoju zemlju u međunarodnu zajednicu.
Jedan od uslova da se Srbija pridruži EU je da moraju uhvatiti Mladića i deportirati ga u Haag Međunarodnom sudu za ratne zločine. O tome se ne smije pregovarati. Na ceremoniji obilježavanja genocida u Srebrenici, predsjednik Srbije, Boris Tadić, izjavio je da će Mladić biti uhvaćen i izveden pred lice pravde. Sve dok ne bude, ne može biti pravde za majke Srebrenice. Tom ženama nije važna međunarodna politika, njihovi zahtjevi su jednostavni: pronalazak hiljada još uvijek nestalih ljudi i dovođenje odgovornih pred lice pravde. I mi ostali moramo tražiti isto.
Sanela Diana Jenkins, poslovna žena i filantrop"
Vezano: Srbija neće uložiti žalbu na presudu u slučaju Ganić
independent.co.uk/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.