Sabina Ćudić: Kraljevstvo žena (FOTO REPORTAŽA)

Radiosarajevo.ba
Sabina Ćudić: Kraljevstvo žena (FOTO REPORTAŽA)
Sabina Ćudić


Tekst i fotografije: Sabina Ćudić

Internet može biti jedno zlokobno mijesto. Tako na primjer u pripremi za odlazak u Saudijsku Arabiju, možda ćete odlučiti konsultovati isti, kako bi ste spremno, informisano i samuvjereno kročili na strano tlo.

Pa tako ćete saznati da je Saudijska Arabija zemlja u kojoj revnosna sherijatska policija, sa svojim drvenim štapovima maše, upozarava pa čak i hapsi sve one, uključujući i strance, koji se ne ponašaju u skladu sa nama stranim kodovima i očekivanjima. Gotovo da vas natjera da raspakujte svoj kofer prepun monolitno crnih, dugih odjevnih predmeta i marama, i odustanete od putovanja odmah nakon što ste googlirali “Saudijska Arabija + lak za nokte + sherijatska policija” ili pročitali da će vam vaš dragocijeni Vogue biti oduzet pri ulasku u državu radi onoga što se smatra pornografskim sadržajem. Moj Vogue se sa mnom sretno vratio u Sarajevo, a radoznalo priželjkivani susret sa sherijatskom policijom se nije desio.

Nakon samo nekoliko dana provedenih u Saudijskoj Arabiji, ne možete a da ne pomislite da se sistem koji je i u ovoj državi, neupitno, muških ruku djelo, nenadano i ironično okrenuo protiv tih istih muškaraca. Kao da je na svojevrstan način, dan i život jednog Saudijca okupiran logističkom organizacijom i podrškom života žene.

Prije no što se čitateljke i čitaoci obruše na ovu konstataciju, dozvolite da ponudim primjer: Žene ne smiju voziti automobile. Žene ne smiju raditi u trgovinama.

Dakle, obaveze jednog prosječnog saudijskog muškarca, u gradu u kom su pješaci nepoznanica, uključuju odvoženje djece u školu, dovoženje djece iz škole, odvoženje i dovoženje djece na različite vrste vanškolskih aktivnosti, odvoženje i dovoženje žene na razne vrste (ženskih) druženja, u trgovinu, ili shopping centar (a shopping centara u Rijadu je mnogo i njima čini se suvereno vladaju žene).



Ukoliko gospodin ima više žena i djece te se obaveze multipliciraju. Konačno, on je dužan i jedini koji može i mora obezbjediti financijsku podršku svim porodičnim aktivnostima. Ne čini li to sve žene Saudijske Arabije legitimnim “sponzorušama” ali i istovremeno ostvarenjem česte muške fantazije o nemoćnoj ženi kojoj je jednako kao i dijetetu potrebna briga (ali i zabava u vidu npr. kupovine)?

U zemlji koja je učinila sve u svojoj moći da pritomi ljudsku seksualnost, ista titra na površini, jer su upravo seksulanost i bojazan od nje, čini se, u mnogome definisali državni sistem Saudijske Arabije.



Istovremeno sam se ja kao radoznala strankinja sa kratkom kosom i averzijom spram upotrebe šminke, u Rijadu osjećala poput ružnog pačeta. Kada u liftu boravite sa Saudijkom, čiji sat ima veću vrijednost od čitavog, nemalog desnog krila vašeg plakara, ona se vrlo često ne ustručava sa sažaljenjem odmjeriti vaš odabir skromnih baletanki koje nisu D&G, mobitela koji nije optočen Swarovski kristalima, i torbicom koja nažalozt nije Chloe, niti je kupljena u Saks Fifth Avenue robnoj kući, kojom se pored New Yorka može pohvaliti i Rijad.



Ono čime se pak New York ne može, uslovno rečeno, pohvaliti, je “Kraljevstvo žena”, tj. odvojeni sprat tržnog centra na kom raditi i boraviti smiju isključivo žene. Tu na miru možete sjesti u ženski Starbucks i srčući frapuccino sačekati da vaš vozač dođe po vas.

Pogledajte galeriju fotografija ovdje

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije