Nermin Čengić: 9. maj - Dan pobjede nad fašizmom

Radiosarajevo.ba
Nermin Čengić: 9. maj - Dan pobjede nad fašizmom

Domena protest.ba, na svojoj stranici objavljuje, kako sami tvrde, "sadržaje o ljudskim pravima, mogućnostima, ljudskim potrebama i logici življenja". Ovaj put donosimo tekst o Danu pobjede nad fašizmom, te o tome koliko imamo pravo da obilježavamo tu pobjedu.

piše: Nermin Čengić

Ko barem malo razmišlja vlastitom glavom ima jasnu sliku svijeta u kojem živimo kako u neposrednom okruženju, tako i globalno, na cijeloj Planeti.

Fašizam je, ponovo, u žestokom naletu i ekspanziji. Zaboravljenim se čine vremena kada je harao, preuzimao i naočigled svih, šutnjom odobravan, bjesomučno ubijao.

Ponovo živimo u vremenu kada je fašizam čak i dobrodošao, kada se fašizam skriva iza nacionalnog, vitalnog, neupitnog. Fašizam više ne smrdi kao nekad, više nije crn, nije isključivo obilježen mrtvačkim glavama i krvlju, samim tim je teže preopoznatljiv, ali postoji. Itekako postoji i širi se. Prikriven opojnom aromom nacionalističkog zanosa, umotan krinolinom očuvanja jednoobraznog stada.

I u našoj zemlji se fašizam udomaćio. Nakon nekadašnje, čak neupitne, svjetle, bratsko-jedinstvene svijesti, fašizam je grubo slomio tanku nit povezanosti i prerastao u trend. Danas je tu i živi. Hrani se strahom i nedostatkom razumijevanja, napaja nepismenošću i nezainteresovanošću, cvjeta ograničenošću i razdvojenošću kakvu ovi prostori ne pamte u posljednjih nekoliko desetljeća.

Bosna i Hercegovina je na bolničkom krevetu, udiše zrak pomoću tankih cjevčica koje čine oni koji je vole, žele i ne libe se to izraziti, prima transfuziju od svojih još malo pa uništenih prirodnih bogatstava: rijeka, planina, jezera… a razara je galopirajući rak, crn da crnji biti ne može - nesposobna, neogovorna, nezaintereesovana vlast. Vlast koja nije u stanju donijeti zakon o zabrani djelovanja fašistima i fašističkim organizacijama, čime bi barem pokazala spremnost za borbu protiv ZLA. Valjda zato što je dobrim djelom upravo ZLO neodvojivi dio te opskurne ali smrtonosne vlasti.

Malo ko će shvatiti stanje kao alarmantno, da ne kažem predsmrtno. Neki zbog nedostatka volje, utopljeni u letargiji vlastitog nedostatka razloga. Neki zbog nevjerice da, nakon silnih, stravičnih, pogroma u novijoj istoriji čovječanstva, takva ideologija uopšte može bilo kome normalnom biti životnim temeljem i vodiljom.

Ali situacija jeste alarmantna u Bosni i Hercegovini. Jer kako svaki, imalo informisan, stanovnik ove države zna, ovdje se već godinama ubija smisao, agituje za dvije škole pod jednim krovom, razdvajajući djecu na kruške i jabuke, slave se dokazane ubice i zločinci, tuče i ubija zbog drugačijeg opredjeljenja, mišljenja, frizure…, ovdje je kriminal, otimačina i tlačenje ponos i dika, ogledni primjer novim naraštajima. FAŠIZAM JE OVDJE SVAKODNEVNICA!

Za one koje interesuje evo i zvanične, enciklopedijske, definicije fašizma. Možda pomogne u shvatanju…

Fašizam je veoma širok pojam, a po stručnjacima društvenih nauka definiše se kao treći stadij nacionalizma (nakon nacionalizma i šovinizma) i smatra se radikalnom totalitarističkom ideologijom. Dobio je ime od italijanske riječi fascio što znači savez, odakle i vuče korijene. To je sistem vladanja obilježen centralizacijom autoriteta kojeg personalizira diktator, strogom socio-ekonomskom kontrolom. Ova vrsta vladavine se služi potiskivanjem, sprječavanjem i gušenjem opozicije terorom i cenzorstvom, i tipičnom politikom ratobornog šovinizma i rasizma. Postojao je, ali i postoji u mnogim državama svijeta i dan danas.

Naziv se također koristi i kao generički termin za slične pokrete, nastale uglavnom nakon 1. svjetskog rata, koje karakterizira autoritarizam, nacionalizam, militarizam, korporativizam, antikomunizam i antiliberalizam.

Fašistički pokreti u različitim zemljama su se međusobno ideološki razlikovali, a i unutar pojedinih pokreta postojale su frakcije koje su zastupale različite ideje. Pristupali su im pripadnici starog plemstva nezadovoljnog modernim društvom i željnog reakcije, građani razočarani liberalizmom i željni manjih promjena unutar postojećeg sistema, te radikalni nacionalisti i rasisti koji su htjeli stvoriti potpuno novo društvo i način života. Podršku su imali među vojnicima, seljacima i zemljoposjednicima, radnicima, intelektualcima i kapitalistima.

Talijanski su fašisti isticali svoju naciju iznad drugih, vladali su diktatorski, gušili su političke i građanske slobode te vodili osvajačku vanjsku politiku. Fasces ili fascio, svežanj pruća sa sjekirom u sredini, su preuzeli iz antičkog Rima gdje je simbolizorao čast i dostojanstvo visokih državnih službenika.

Italija - Fašisti
Njemačka - Nacisti
Japan - Imperijalisti
Španija - Falangisti ili Frankovci
Norveška - Kvislinzi
Turska - Sivi vukovi
Аlbanija - Balisti
Belgija - Reksisti
Austrija - Austrofašisti
Grčka - Metaksasisti
Brazil - Integralisti
Hrvatska - Ustaše
Srbija - Četnici, Ljotićevci, Nedićevci
Bosna i Hercegovina - ??? (dopišite sami)

Danas je 9. maj - Dan pobjede nad fašizmom! Pobjede?

protest.ba/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije