Nedim Jahić: Zemlja političkih hitova
Piše: Nedim Jahić, za Radiosarajevo.ba
Bosna i Hercegovina je zemlja političkih hitova. Od početka dvadeset i prvog stoljeća, odlučujući glasovi dolazili su od birača koji su bili spremni na sve. U frustraciji općom klimom u društvu kroz desetljeće bunila, baš oni su dovukli Alijansu za promjene, zatim je srušili i vratili SDA na tron. Neće proći dugo, a isti će uvjerljivo učiniti da Haris Silajdžić potpuno dotuče ostale kandidate 2006. ujesen, da bi se par godina kasnije opet odlučili za socijaldemokrate, te uz isti intenzitet razvalili ostatak političke scene u Bošnjaka.
Do posljednjeg oktobra, za svaki od prevrata su bili izrazito zaslužni Dnevni avaz i Islamska vjerska zajednica, čiji je jedinstveni udar na javnost bio provjeren recept te garant izborne pobjede. U oktobru se sve promijenilo. Prvi glas se na čelu sa svojim osnivačem uokvirio u formalnu političku opciju, ali je izostanak neposredne podrške druge bitne strane u „demokratskom“ izbornom procesu, osujetio nakane Radončića da on bude nastavak spomenutih kolebanja unutar bošnjačkog izbornog tijela.
Računica Islamske vjerske zajednice bila je jasna. Bošnjaci su pred sobom imali četiri stranke velikog izbornog kapaciteta, a svaka pogrešna procjena o strani kojoj se vrijedi prikloniti, mogla bi značiti poprilično kockanje sa pažljivo građenim autoritetom unutar odlučivanja o izbornim pobjednicima. Njihova neutralnost najviše je koristila SDP-u, koji na izborima 2010. godine osvaja veći komad preletača, te uspješno svladava drugi politički hit te jeseni – SBB.
Javnosti poznato koketiranje socijaldemokrata sa Islamskom zajednicom svakako je odvukao neznatnu skupinu „stalnih“ birača SDP-a, ali je zato doveo široke narodne mase pred vrata Komiteta. Vjerska elita je sama sebe marginalizirala, čak i do razine koju u ovom slučaju nisu predvidjeli. Tiha politika nezamjeranja, činilo se da će i trajno dotući njihov utjecaj na izborni proces te dugoročno dovesti do promjena unutar suštine političkog procesa kod Bošnjaka. Tim putem se išlo mjesecima nakon izbora, što je svakako moralo zabrinuti reisa Cerića, ali i sve „pitajuće“ unutar Islamske zajednice.
Samo snažan udarac mogao je promijeniti sliku javnosti. Dan je došao. Konačno se pojavljuje odluka prosječne važnosti, oborivog sadržaja i bez jasnog očitovanja ključnih vlastodržaca naspram nje. Povratak starih dana se mogao naslutiti. Na Buni se toga ključnog dana javnost u BiH ponovno prisjetila ko je odlučivao o vladarima naše sudbine posljednje dvije decenije. I ne samo to, poruka je ukazala da se vraćaju u velikom stilu. Kroz par sedmica, sve džamije Bosne odjekivale su porukama protiv SDP-a, upućene da kao neizbrisive ostanu u glavama pokornih.
Sve o Vjeronauci i ministru Suljagiću
Zalud je vladajuća
koalicija mijenjala odluku ministra, istovremeno pokušavajući kontrolirati
kritičku javnost. Predstavljajući cijeli slučaj kao pobjedu, zapravo se nastoji
zataškati činjenica da je SDP osporio odluku Suljagića, jer je unio značajne
izmjene u njegovoj instrukciji. Istovremeno se nastoji ispraviti šteta nanesena
ishitrenim rješenjem i debatom koja se u javnosti vodila o vjeronauci i pitanju
prosjeka, a koja je izgradila žestoke oponente na dvije strane.
Na poziciji onih što cijelu priču smatraju pozorišnom predstavom, koja nije ponudila rješenje, niti je suštinski donijela ikakav temelj za ostvarenje sekularne države, brojni glasovi su već otišli u nepovrat. No, kroz držanje u karantinu zaraženih mislilaca, u ovom se dijelu „izgubljene“ javnosti pobuna može kontrolirati.
S druge strane čvrsto stoje srednja ekonomska i obrazovna klasa stanovništva islamske vjeroispovijesti, koji su bili glasovi SDP-a na prošlim izborima, a sada su svjedoci nečega što duhovno vodstvo smatra napadom na islam. Učešće ove skupine u glasovima je daleko veća, te bez obzira na sva nastojanja i zalaganja, teško da se na socijaldemokratiju kane vratiti.
Godine pred nama bit
će burne, a građani se već spremaju pronaći novi hit. Već smo u glavama
doživjeli sarajevsko ljeto, a 2012. ćemo sa lokalnim izborima sigurno
posmatrati nečiju blistavu jesen. Bio to Radončić i SBB s jedne strane, ili neka
progresivna ljevica s druge, socijaldemokratija je otišla u stare hitove. SDA će
se opet izvući kao evergreen.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.