Dragan Bursać: Jesu li Stari Rimljani iz RS?
"U udžbenicima se negira genocid, a veličaju ratni zločinci, skupštinska zasjedanja RS-a su podčinju himnom "Bože pravde", a kulturno naslijeđe Bosne i Hercegovine nekažnjeno postaje vlasništvo RS-a. Pa se nemojte iznenaditi ako spomenici iz ere starog Rima ili bronzanog doba budu definisani kao kulturno naslijeđe Republike Srpske. I luđe stvari su se dešavale!"
Piše: Dragan Bursać, za portal Radiosarajevo.ba
Bh. entitet RS ponaša se ili kao samostalna država ili kao dio Srbije. Najčešće je prisutna kombinacija ovog dvoga, a Milorad Dodik polako ali sigurno ostvaruje svoj plan o nekoj vrsti samostalnosti entiteta.
Strava u bh. susjedstvu: Pronađeno zakopano novorođenče, traži se još jedno
Više sigurno nego polako.
Nacionalni spomenici BiH nisu više nacionalni spomenici BiH
Tako je danas, u sklopu plana realizacije deklaracije svesrpskog sabora, Narodna skupština RS usvojila Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojim je iz sintagme "nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine" izbrisana Bosna i Hercegovina. Najjednostavnije rečeno, država Bosna i Hercegovina kao ustavna i dejtonska kategorija protjerana je i na ovom zakonskom polju manjeg bh. entiteta.
Zabranjeno preuzimanje teksta bez pismenog odobrenja Redakcije portala Radiosarajevo.ba!
Još preciznije, izmjenama zakona u RS-u izbrisana je Bosna i Hercegovina imenom iz nacionalnih spomenika. Najpreciznije, u bliskoj budućnosti će neka entitetska komisija odlučivati šta jeste, a šta nije nacionalni spomenik, a svaki takav će biti spomenik "kulturnog naslijeđa RS-a," pa makar bio star i hiljadama godina. Da je to tako i da će se završiti baš ovako – krađom kulturno-historijskog naslijeđa BiH i brisanjem države iz zakona – ukazala je još prije članica famozne Komisije Anđelina Ošap Gaćanović, kazavši da "ne postoji bosanskohercegovačko naslijeđe." Sada se ovo ništenje zemlje sprovodi u djelo i na polju historijsko-kulturnog naslijeđa i to kroz zakone.
Jednom riječju, Dodik sa svojim satelitima i terenskim političkim radnicima radi sve, do najsitnijeg detalja, da bi se nekad u budućnosti RS ili osamostalio ili pripojio Srbiji. I to radi nekažnjeno, sistematski, praveći svoje zakonske okvire kao osnovu za paradržavni okvir RS-a.
Pod neustavnom himnom "Bože pravde"
A da je to tako i da ovo nikako nije izdvojen slučaj, valjda je svima jasno, jer je u RS-u suspendovan Ustav BiH još prije dvije godine, odluke Visokog predstavnika proglašene su ništavnim, a Dodik intenzivno radi, što samostalno što kroz platformu Deklaracije svesrpskog sabora, na izdvajanju RS-a iz BiH.
Idemo dalje.
U istom danu kada je Bosna i Hercegovina izbrisana kao nosilac nacionalnih spomenika, Narodna skupština RS usvojila je dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država s kojima ovaj entitet ima potpisane posebne i paralelne odnose. Ovdje su skupštinari RS-a pribjegli jednoj lukavštini jer je ovo djelovanje protivustavno kao takvo, ali kada su u pitanju grb i zastava države ili teritorije s kojom RS ima potpisane "specijalne i paralelne veze," onda je sve legalno.
Dragan Bursać: 'Vaše je samo da glasate, Dodikovo da vas napravi budalama!'
U stvarnosti, skupštinska zasjedanja će otvarati neustavna himna "Bože pravde," a skupštinari će mirno stajati ispred simbola druge države. Dakle, Srbije. Pa u budućnosti, ako RS potpiše isti ovakav sporazum sa Rusijom, Bjelorusijom ili okupiranim dijelovima Ukrajine, možemo očekivati i njihove simbole u Skupštini (sic!)
E sad, da vas podsjetim na Deklaraciju svesrpskog sabora iz juna ove godine u kojoj, u par tačaka stoji i ovo:
- U Deklaraciji se navodi da svesrpski sabor ne podržava Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, koja je krajem maja usvojena u Ujedinjenim nacijama.
- Dalje, piše da je Sretenje, 15. februar, Dan državnosti Srbije i Dan državnosti RS, koji treba zajednički obilježavati.
- Preporučuje se također harmonizacija nastavnih planova i programa u obrazovanju u Srbiji i RS.
I šta imamo na terenu?
U udžbenicima se negira genocid, a veličaju ratni zločinci, skupštinska zasjedanja i RS-a i Srbije su pod istom zastavom, grbom i himnom "Bože pravde", a kulturno naslijeđe Bosne i Hercegovine postaje vlasništvo RS-a.
Ili, kako je to prvi čekićar Skupštine RS-a Nenad Stevandić kazao, ozaren od sreće:
"Od sada ćemo ova obilježja mnogo češće viđati u upotrebi u javnom prostoru i institucijama RS."
Malo li je bilo dosad, Nenade?
Bursać: Nečovjek Dodik opet sramno bruka cijelu zemlju zadržavajući vize za Kosovo!
Rimljani iz RS
Pa onda kad saberemo stvari, kad vidimo da je formalno građanskim političarima iz Sarajeva 49 posto teritorije BiH tamo "negdje u Jelahu, u Krajini," preciznije, kada vidimo da ih zaboli donji dio leđa, kad vidimo da Schmidt puca iz prazne glede Dodika i kad vidimo kako se Dodik odlično zabavlja, ne preostaje nam ništa drugo nego zaključiti da se svi akteri slažu s idejom jačanja nezavisnosti RS-a – do otcjepljenja.
Ako ne govorim istinu, eto neka me svi pobrojani demantuju! Ali bit će ono, Boga molim da lažem, samo se bojim da je ovo sušta istina.
Jer do države nikome nije stalo sad kada se raspoređuju fotelje na lokalnom nivou i kad se uhljebljuju nižerangirani politički kadrovi.
A to Dodik obilato koristi!
A u bliskoj budućnosti se nemojte iznenaditi ako se neko novo otkriveno rimsko ili ilirsko arheološko nalazište u okolini Laktaša proglasi srpskim. Što da ne, i luđe su se stvari dešavale. Potpuno nekažnjeno! Tako je to kad je pod okupacijom pola države i dvije trećine teritorije.
***
Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Ja mislim" su isključivo lični stavovi autora tekstova i moguće da ne odražavaju stavove redakcije portala Radiosarajevo.ba
NAPOMENA O AUTORSKIM PRAVIMA:
Preuzimanje dijela (maksimalno trećine) ili kompletnog teksta moguće je u skladu sa članom 14 Kodeksa za štampu i online medija Bosne i Hercegovine: "Značajna upotreba ili reprodukcija cijelog materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja autorskog prava, osim ako takva dozvola nije navedena u samom materijalu".
Ako neki drugi medij želi preuzeti dio autorskog teksta, isti dan kad je kolumna objavljena, može to isključivo uz pismeno odobrenje Redakcije portala Radiosarajevo.ba.
Nakon dozvole, dužan je kao izvor navesti portal Radiosarajevo.ba i, na najmanje jednom mjestu, objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.
Ako neki drugi medij želi preuzeti kompletan autorski tekst, to može učiniti tek 24 sata nakon naše objave, uz dozvolu uredništva portala Radiosarajevo.ba, te je dužan objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.