Bursać: Novi Sade moje saučešće, Srbija ubija!
“Ovo je samo posljedica bolesne i atrofirane države u kojoj starlete sjede u skupštinskim klupama, u kojoj rijaliti polusvijet određuje mišljenje javnog mnijenja, u kojoj Vučić sve kontroliše, u kojoj se nasilje poput čira izlilo u škole, na ulice, u kafane, i na televiziju – ovo je posljedica države bez stručnjaka-opasne po život svojih građana. Srbija ubija-ovaj put svoje građane!“
Piše: Dragan Bursać, za portal Radiosarajevo.ba
U padu nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu, u strašnoj tragediji, poginulo je 14 osoba (s naznakama da taj broj, nažalost, nije konačan). Pored mrtvih, ima mnogo teško povrijeđenih građana koji su se našli ispred stanice.
Sarajlije ne žele napustiti svoje domove u Starom Gradu: 'Nismo se evakuisali u ratu'
Najprije, moje duboko saučešće svim porodicama nastradalih, među kojima je i dijete od šest godina. Ali svi izrazi sućuti neće vratiti mrtve, koji su se tu pukom nesrećom našli i koji su životima platili nemar, onaj najviši - državni nemar. Ništa neće vratiti te ljude nazad, a svaki bijes je u ovakvim situacijama potpuno opravdan i u najmanju ruku razložan.
Pitanje od životne važnosti
"Imam pitanje za nadležne, za one koji su vodili radove i za one koji upravljaju željezničkom stanicom: Jesu li dobili pitanja građana prije sedam dana? Neki građani su izjavili da su slali upite i upozoravali da je zgrada napukla, oštećena, i šta planiraju poduzeti. Očito je da nisu htjeli preuzeti odgovornost, i sada gledamo posljedice loše politike, pogubne po život", odzvanja mi još glas Mirana Pogačara, novosadskog aktiviste.
Zabranjeno preuzimanje teksta bez pismenog odobrenja Redakcije portala Radiosarajevo.ba!
Dakle svi su znali sve i prije tragedije! I ništa nisu poduzeli!
A šta je na stvari?
Izvođač radova na rekonstrukciji željezničke stanice u Novom Sadu, čiji se dio obrušio, bio je kineski konzorcijum CRIC & CCCC ("China Railway International Co. Ltd" i "China Communications Construction Company Ltd").
Kako je rekonstrukcija izvedena, pa vidjeli ste i sami.
Djevojčica (14) pronađena ispod ruševina u Novom Sadu: Prevezena u bolnicu
Smrt kao posljedica, a ne uzrok
Po život, najbukvalnije, opasno "izvedeni radovi" preko kineskih izvođača ubijaju građane. I ne, ovo nije uzrok, ovo je tek posljedica bolesne i atrofirane države u kojoj starlete sjede u skupštinskim klupama, u kojoj rijaliti polusvijet određuje mišljenje javnog mnijenja, u kojoj Vučić sve kontroliše, u kojoj se nasilje poput čira izlilo u škole, na ulice, u kafane, i na televiziju – ovo je posljedica države opasne po život svojih građana. Ista je to država koja "navodno" nije sudjelovala u ratovima devedesetih, dok je na njenom logističkom gorivu počinjen genocid, a ti isti ideolozi bili su politički i duhovni oci Vučića i ostalih šrafova u današnjem sistemu.
Pa je onda, na tešku žalost nevinih ljudi, ta država svojim nemarom, neodgovornošću i bahatošću počela da ubija i svoje građane.
Novosađani su to danas osjetili na svojoj koži.
Stanica smrti za političke poene
"Četiri godine vlast SNS-a s kineskim izvođačima obnavljala je ovu željezničku stanicu. Čak su dvaput otvarali ovu stanicu – Vučić s Orbanom iz promotivnih razloga 2022., pa su je brzo zatvorili. Ove godine su rekli da je sve u redu, da je stanica super", nastavlja Miran Pogačar za N1.
I da, to je obrazac ponašanja. To je način djelovanja radikalnih političkih populista kojima je ljudski život tek predizborna kalkulacija, tek broj koji se po potrebi može "upaliti" i "ugasiti" na kineskom monitoru.
A smrt?
Pa eto, desilo se. Neka viša sila, šta li?
Hoće li neko odgovarati? Sasvim sigurno će se naći neki "golubovi" za odstrel. Srce sistema, koje u tajkunskoj žurci s kineskim investitorima pljačka zemlju na račun ljudskih života, njima se, naravno, ništa neće desiti.
I šta sad, ništa..
"Zašto je ta nadstrešnica trebalo da bude takva, zašto nije bila neka drugačija, lakša, jednostavnija, možda jeftinija? Ko se bavio time, ko je napisao projektni zadatak da bude takve geometrije, tih materijala i takvog tehničkog rešenja? Ovo je znak, kao što je znak bio i masakr u 'Ribnikaru'. A šta smo nakon toga promijenili? Ništa. A spisak onoga što bi trebalo da uradimo kako se ovakve nesreće ne bi ponavljale je ogroman, a instant rješenja ne postoje", poentirao je građevinski inženjer Aleksandar Opsenica za FoNet.
I zaista, šta se promijenilo od tragedije u "Ribnikaru"? Naravno, ništa!
Država funkcioniše tako da štiti svoje mehanizme sile, svoje tajkune, svoje moćnike, svoje biznismene. Država kao kakav Levijatan proždire svoje građane, najbukvalnije, dok se njeni lakeji, od Dačića do Vulina, od Marića do Vučićevića, bave zaštitom lika i djela Aleksandra Vučića.
Pa je onda, zapravo, pravo čudo i Božja zaštita kako ovakvih strašnih tragedija nema i više.
A bojim se da će ih biti.
A ni mi, širom regiona, nismo bolji, ako se neko ponadao. Od klizišta u Jablanici i kamenoloma-ubice, imali bismo o čemu da pričamo i da uperimo prst u famozni "ljudski faktor", kako se tepa mafiji koja nam određuje i uređuje živote.
I da, sad će uslijediti spinovi kako se ovo dešava diljem svijeta, kako ne treba politizirati tragediju, kako se opet tepa anesteziji koju vlast ubrizgava ionako uspavanom narodu. Do sljedeće tragedije, do sljedeće masovne smrti građana koji su krivi što su živi i što su rođeni u Srbiji.
A riba uvijek smrdi od glave, i dok se ta glava ne promijeni, žrtve nevinih ljudi će nastaviti da padaju.
Ko je kriv? Kriva je, najkonkretnije, država Srbija sa svojim političarima, tajkunima i svojim trulim, ubilačkim birokratskim sistemom koji ubija ljude. Ko će odgovarati? Niko od pomenutih. Do kada će ovo trajati? Dok građani ne odluče da uzmu stvar u svoje ruke i smijene ubice s vlasti. U međuvremenu, nažalost, biće još ovakvih slučajeva.
Moje saučešće porodicama poginulih. Srbija ubija!
***
Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Ja mislim" su isključivo lični stavovi autora tekstova i moguće da ne odražavaju stavove redakcije portala Radiosarajevo.ba
NAPOMENA O AUTORSKIM PRAVIMA:
Preuzimanje dijela (maksimalno trećine) ili kompletnog teksta moguće je u skladu sa članom 14 Kodeksa za štampu i online medija Bosne i Hercegovine: "Značajna upotreba ili reprodukcija cijelog materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja autorskog prava, osim ako takva dozvola nije navedena u samom materijalu".
Ako neki drugi medij želi preuzeti dio autorskog teksta, isti dan kad je kolumna objavljena, može to isključivo uz pismeno odobrenje Redakcije portala Radiosarajevo.ba.
Nakon dozvole, dužan je kao izvor navesti portal Radiosarajevo.ba i, na najmanje jednom mjestu, objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.
Ako neki drugi medij želi preuzeti kompletan autorski tekst, to može učiniti tek 24 sata nakon naše objave, uz dozvolu uredništva portala Radiosarajevo.ba, te je dužan objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.