MESS: Grebanje ili Kako se ubila moja baka
Autorica drame: TANJA ŠLJIVAR
Režija: SELMA SPAHIĆ
Produkcija: Bosansko narodno pozorište Zenica
Grebanje ili Kako se ubila moja baka, na direktan i brutalan način, bavi se pitanjem nasilja među decom, kao posledicom indoktrinacije od strane odraslih, obrazovnog sistema i, u krajnjem ishodu, nacionalističke sredine u kojoj odrastaju. U stilskom smislu, Tanja Šljivar briljira na planu duhovitih i neponovljivih rečenica pomoću kojih gradi čitav jedan dečiji svijet, pun neosvešćenog nasilja i beznađa, svet čija slika treba ozbiljno da nas zabrine. Ispod melanholičih jezičkih bravura, koje zavodljivo govore o mentalitetu ljudi sa ovih prostora, leži gotovo netaknuto brdo posledica strahota nacionalizma sa kojim se treba uhvatiti u koštac.
Radnja drame je smeštena u 2000. godinu u Bosni i Hercegovini, u vreme kada je, usred tranzicije, još uvek postojala nada da će budućnost donijeti prosperitet i promjene. Grupa učenika boravi u gimnastičkoj dvorani uoči školske predstave, ne znajući da su na desetine takvih u ratu služile kao logori.” Filip Vujošević
Igraju:
- LANA DELIĆ
- DŽENANA DŽANIĆ
- ENES SALKOVIĆ
- SNEŽANA VIDOVIĆ
- NUSMIR MUHAREMOVIĆ
- FAKETA SALIHBEGOVIĆ- AVDAGIĆ
- MAJA IZETBEGOVIĆ
Dramaturgija:
- FILIP VUJOŠEVIĆ
Scenografija:
- MIRNA LER
Kostimografija:
- SANJA DŽEBA
Muzika:
- DRAŠKO ADŽIĆ
Korepeticija:
- TIJANA VIGNJEVIĆ
Scenski pokret:
- SANJA BURIĆ
Scenski govor:
- ERMIN BRAVO
Saradnica za produkciju:
- ANA ĆURČIN
Producenti:
- HAZIM BEGAGIĆ
- ANDREJ NOSOV
Izvršni producent:
- ADNAN REŠIĆ
AUTORICA
Tanja Šljivar rođena je 1988. godine u Banjaluci, Bosna i Hercegovina. Diplomirala je dramaturgiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu 2011. godine, kao najbolja studentkinja generacije. Objavila je knjigu kratkih priča Soba na trećem spratu u izdanju Književne omladine Srbije i drame Pošto pašteta (u časopisu Scena, kao i u zbirci savremene srpske društveno angažovane drame nastale na osnovu konkursa Heartefakt fonda za 2010. godinu) i Grebanje ili kako se ubila moja baka (časopis Teatron). Drama Pošto pašteta je javno čitana u pozorištu Atelje 212 u Beogradu režiji Snežane Trišić, te je premijerno izvedena u istom pozorištu i režiji. Drama Grebanje ili kako se ubila moja baka je javno čitana u ustanovi kulture Parobrod u Beogradu u režiji Marije Lipkovski, kao i u Dječijem kazalištu Dubrava u Zagrebu u režiji Dine Pešuta i Mirne Rustemović, a premijerno izvedena u Bosankom narodnom pozorištu Zenica u režiji Selme Spahić. Izvedena joj i radio dramatizacija Dnevnika Laze Kostića na Radio Beogradu u režiji Miloša Jagodića. Dobitnica je nagrada Slobodan Selenić za najbolju diplomsku dramu u generaciji, Borislav Mihajlović Mihiz, za ukupno dosadašnje dramsko stvaralaštvo, Miodrag Žalica za najbolji bh. dramski tekst na Festivalu bh. drame u Zenici i Kočićevu knjigu za najbolji dramski tekst na Teatarfestu u Banjaluci. Drame su joj prevedene na engleski, njemački i francuski jezik. Završila je umjetnički master studij iz dramaturgije na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, a trenutno je na interdisciplinarnom master studiju na Institutu za primjenjene pozorišne studije u Gisenu, Njemačka.
REDITELJICA
Selma Spahić rođena je 1986. Diplomirala je režiju na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu. Profesionalni angažman joj uključuje, između ostalih, predstave: Utjecaj gama zraka na sablasne nevene Paula Zindela, u Sarajevskom ratnom teatru; Usamljeni Zapad Martina McDonaghe, u Mostarskom teatru mladih; Bolest porodice M Fausta Paravidina, u Kamernom teatru 55; te Kako sam naučila da vozim Paule Vogel, u Mostarskom teatru mladih. U maju 2011. režira dokumentarnu predstavu Hipermnezija u produkciji Heartefact Fonda i BITEF Teatra u Beogradu baziranu na životima osam glumaca i glumica iz Prištine, Sarajeva i Beograda. Zatim postavlja Sumnju J.P. Shanleya u Kamernom teatru 55, Grebanje ili Kako se ubila moja baka Tanje Šljivar u Bosanskom narodnom pozorištu u Zenici, Tajnu džema od malina Karima Zaimovića u Sarajevskom ratnom teatru, te Žene koje čiste prema Jean Genetu u Crnogorskom narodnom pozorištu u Podgorici. Predstave Selme Spahić su višestruko nagrađivane internacionalno i u Bosni i Hercegovini. Hipermnezija je odigrana na festivalu Neue Theater Stücke u Wiesbadenu, Njemačka, te je tekst predstave objavljen u prestižnom časopisu Theater heute.
PRODUKCIJA
Bosansko narodno pozorište Zenica je osnovano početkom 1950. Od tada do danas izvelo je 686 premijera i više od 11.000 predstava. Tokom svoje historije, BNP Zenica je izgradilo prepoznatljiv stil i poetiku, i zauzelo značajno mjesto u porodici bosanskohercegovačkih teatara. Učestvovalo je na brojnim teatarskim festivalima i ostvarilo veliki broj gostovanja. Za rad i umjetnička postignuća dobilo je značajne nagrade i društvena priznanja. BNP Zenica je osnivač i organizator Festivala bosanskohercegovačke drame. Nosilac je i koordinator evropskog pozorišnog projekta Noć teatra (za BiH). BNP Zenica je organizator i domaćin ne samo teatarskih, nego i drugih umjetničkih, kulturnih i zabavnih programa i manifestacija, značajnih za cjelokupan kulturni život u gradu Zenici, u Zeničko-dobojskom Kantonu i šire. BNP Zenica je član Međunarodne mreže za savremene izvedbene umjetnosti (IETM), a njegova Dječija, omladinska i lutkarska scena članica je Međunarodne asocijacije teatara za djecu i mlade (ASSITEJ).
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.