Izložba: Tarik Berber
U Umjetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine 23. jula se otvara samostalna izložba Tarika Berbera. Na izložbi će biti predstavljene slike i crteži umjetnika koji je svoje akademsko školovanje završio u Firenci na Accademia di Belle Arti. Nakon završetka školovanja, mladi umjetnik, rodom iz Banje Luke, imao je više samostalnih izložbi te je, na poziv, učestvovao i u grupnim izložbama.
Ove godine je izlagao u galeriji Vetrinjski dvor u Mariboru – kustosica Lejla Festić, te u Darren Baker Gallery u Londonu – kustosi Jason Colchin-Carter i Agnieska Perche. Eseje za izložbe u 2015. godini su mu pisali Terence Rodrigues i Edward Lucie-Smith, renomirani britanski likovni kritičar.
Edward Lucie-Smith je rad Tarika Berbera opisao kao miješanje kulturnih utjecaja kojim se na elokventan način odaje počast složenoj kulturnoj sredini iz koje umjetnik dolazi. Miješanje kulturnih utjecaja ogleda se u činjenici da je u umjetnikovom radu prisutan snažan klasični element koji, prema riječima Lucie-Smitha, češće podsjeća na umjetnost Pompeja, nego na renesansne slike i freske. On ukazuje i na vidljivost utjecaja bečke secesije, što povezuje s činjenicom da je kultura Bosne i Hercegovine historijski vezana za Beč.
Unatoč prisustvu klasičnih elemenata, u radu Tarika Berbera postoje i sasvim savremene teme, poput portreta jamajkanskih rastafarijanaca. Edward Lucie-Smith prepoznaje taj eklekticizam i označava ga dvojakim, ujedno i ličnim i simboličnim. Na simboličnoj razini, ovaj eklekticizam utjecaja ukazuje na dešavanja u vizualnoj kulturi.
Riječima Lucie-Smitha: "Ova (vizualna) kultura ima pristup sve širem spektru referenci. Slike iz svih dijelova svijeta i iz starih epoha, od paleolitika pa do danas, dostupne su mladim umjetnicima, ali i svima nama, pod uvjetom da imamo pristup računaru. Historijske hijerarhije nestaju – umjetnost bilo koje epohe je naša, ako to poželimo."
Osim vremenskih, nestaju i geografske granice. Posljedice veće dostupnosti vizualnih informacija urodile su raznim pokušajima da se, na vještački način, pronađe radikalno novi pogled na svijet. Ipak, postepeno se javljaju umjetnici koje manje zanima avangardni identitet, a više pronalaženje istinske kreativnosti u sebi, a Edward Lucie-Smith tvrdi da je Tarik Berber jedan od takvih umjetnika.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.