Rezultati ankete o kretanjima na tržištu rada

Radiosarajevo.ba
Rezultati ankete o kretanjima na tržištu rada

Federalni zavod i kantonalne službe za zapošljavanje anketirale su više hiljada poslodavaca u Federaciji BiH, koji imaju najmanje pet zaposlenih da bi se došlo do releventanih podataka u vezi s očekivanim kretanjima na tržištu rada u ovoj godini.

Od 2.185 poslodavaca, na anketno pitanje da li u ovoj godini planiraju povećanje broja radnika, njih 821 je odgovorilo potvrdno.

Prema rezultatima ovog anketiranja, iskazana je potreba za 4.314 radnika.

Prema kvalifikacionoj strukturi najviše su traženi KV radnici (1.669), zatim radnici s visokom stručnom spremom (1.070) te radnici sa srednjom stručnom spremom (818).

U anketi 261 poslodavac je odgovorio da u ovoj godini očekuju pojavu viška radnika, a broj očekivanog viška radnika je 950, među kojima najviše NK radnika (460), zatim KV radnika (205), te radnika sa srednjom stručnom spremom (189).

Prema područjima djelatnosti, najveći broj viška radnika iskazali su poslodavci u prerađivačkoj industriji (270), u oblasti poljoprivrede, lova i šumarstva (168), zatim u trgovini (158), te u oblasti zdravstvene i socijalne zaštite (125).

"Ovo ispitivanje tržišta rada trebalo je da posluži sticanju realnog uvida u postojeće i prognoziranju budućeg stanja na tržištu rada", navode iz Federalnog zavoda za zapošljavanje.

Na anketno pitanje da li imaju nedostatak zaposlenika određenih zanimanja od 2.186 poslodavaca, njih 726 je potvrdilo nedostatak radnika, dok je 1.391 poslodavac odgovorio da im ne trebaju radnici.

Od 726 poslodavaca kojima nedostaju radnici, njih 272 su kao razlog naveli nedovoljnu kvalifikaciju kanidata za određena radna mjesta, njih 248 da kandidati nisu mogli zadovoljiti zahtjeve za interpersonalnim vještinama (komunikativnost, fleksibilnost, timski rad i sl.), dok je 186 poslodavaca navelo da kandidati nisu mogli zadovoljiti zahtjeve za posebnim znanjima i vještinama.

U preporukama nakon obavljenog ispitivanja poslodavaca o potrebama za radnom snagom i viškovima radne snage istaknuto je da je potrebno formirati stručno tijelo odgovorno za razmjenu informacija između javnih službi za zapošljavanje i ministarstva obrazovanja, kao i za sagledavanje i rješavanje otvorenih pitanja.

Kao otvorena pitanja navode se usklađivanje nastavnih planova i programa s postojećim ekonomskim trendovima u mjeri koliko je to moguće, kreiranje i usaglašavanje upisne politike u školama i na fakultetima u skladu s iskazanim potrebama tržišta rada i aktuelnom ponudom radne snage.

fena/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije