Ženama u Saudijskoj Arabiji zabranjeno glasanje

Radiosarajevo.ba
Ženama u Saudijskoj Arabiji zabranjeno glasanje

Ženama u Saudijskoj Arabiji neće biti dozvoljeno da glasaju u dugoodlaganim lokalnim izborima koji će biti održani u septembru, saopštila je izborna komisija u ponedjeljak.

Saudijska Arabija je objavila prošle nedjelje da će održati izbore, što je prvi politički ustupak od protesta koji su zahvatili region i stigli do kraljevstva.

“Niko ne sprečava žene da učestvuju ali to traži neke pripreme i mi ne možemo sve to da obavimo u svim dijelovima kraljevstva”, saopštila je komisija. Registracija glasača počinje 23. aprila a izbori će biti održani 22. septembra, dodali su iz izborne komisije za Reuters.

Ova golfska arapska država je monarhija kojom vlada familija al-Saud u savezu sa klericima stroge vehabijske škole islama. Žene moraju biti pokrivene od glave do pete i nije im dozvoljeno da voze motorna vozila. Saudijske žene su takođe predmet muškog “starateljstva”, sistema koji zahtijeva odobrenje od njihovih staratelja, oca, brata i  supruga, za putovanje ili čak posao.

Religijska policija redovno patrolira ulicama kako bi osigurala segregaciju polova i da su žene obučene u skladu sa vjerskim pogledima. 

Apsolutna monarhija, Saudijska Arabija je održala samo jedan set izbora u svojoj historiji, 2005. godine kada su građani mogli da biraju samo polovinu članova gradskih vijeća, dok su drugu polovinu imenovale vlasti. Izbori su bili održani u nekoliko etapa, a ženama je bilo zabranjeno da glasaju ili da se kandiduju. Druga runda izbora je bila zakazana 2009. ali su vlasti objavile odlaganje od dvije godine.

Kraljevstvo nema parlament ali ima konsultativno Šura vijeće, imenovano tijelo čija je uloga savjetovanje kralja u vezi s politikom, zakonima i drugim pitanjima. Veoma konzervativno saudijsko društvo, kojim vladaju strogi islamski zakoni, počelo je da se otvara poslije terorističkih napada na SAD od 11. septembra 2001, kada je utvrđeno da su 15 od 19 islamskih terorista činili Saudijci.

Kao rezultat pritiska sa Zapada u zemlji je osnovano zvanično tijelo za zaštitu ljudskih prava, koje se bavi tužbama za kršenje osnovnih ljudskih prava. Ženama je dozvoljen boravak u hotelu bez muškog pratioca, a prošle godine je jedan visoki klerik smijenjen nakon što je kritikovao rad univerziteta gdje žene i muškarci zajedno prate nastavu.

Od 2005. godine milimetarske reforme su dodatno usporene, iako je kralj nastavio sa liberalizacijom dijelova ekonomije i odstranio iz svog okruženja klerike koji su izražavali simpatije prema al-Kaidi. 

Političke partije su zabranjene u Saudijskoj Arabiji i ne postoji izabrani parlament. Manjinski šiiti su održali demonstracije u istočnim dijelovima zemlje, gde se nalazi većina saudijskih naftnih polja ali se samo nekolicina većinskin sunita odazvala pozivu preko Facebooka na održavanje protesta 11 marta. 

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak