Uslov EU puštanje Timošenko na slobodu
Da bi EU i Ukrajina potpisale Sporazum o asocijaciji i slobodnoj trgovini, uslov je oslobađanje bivše premijerke Julije Timošenko koja trenutno služi zatvorsku kaznu od sedam godina zbog zloupotrebe vlasti. Samit EU-Ukrajina održava se 19. decembra, podsjeća Deutsche Welle.
„Bivša premijerka Ukrajine Julija Timošenko bi mogla biti puštena na slobodu još prije održavanja samita u Kijevu“, piše poljski list Gazeta Wyborcza pozivajući se na informacije osobe bliske predsjedniku Ukrajine Viktoru Janukoviču.
Sud u Kijevu proglasio je bivšu ukrajinsku premijerku Juliju Timošenko krivom za prekoračenje ovlasti tokom potpisivanja plinskih ugovora s Rusijom 2009. godine, ali vlade evropskih zemalja smatraju da je presuda politički motivisana.
Da li kraljicu stila truju u zatvoru
Posmatrači u Ukrajini su uvjereni da bi njenim oslobađanjem bila postignuta dva cilja: predsjednik Janukovič bi dobio Sporazum o asocijaciji i svoju rivalku „držao u šahu“.
„Ona može biti puštena na slobodu, ali protiv nje ima još krivičnih postupaka koji bi mogli trajati do izbora“, smatra ukrajinski politolog Oleksij Holubozkyj. Julija Timošenko bi na taj način, kao Janukovičev konkurent na parlamentarnim izborima, koji se održavaju naredne godine, bila isključena.
Pomilovanje ili žalbeni postupak?
Trenutno nije jasno kako će Julija Timošenko biti puštena iz zatvora. Ukrajinski politolog Oleksandr Palij smatra da će bivša premijerka jednostavno biti pomilovana. „To bi bilo najjednostavnije“, kaže Palij. Na taj način bi predsjednik, koji trenutno nije omiljen među biračima, u javnosti mogao poboljšati svoj imidž.
Ostali posmatrači ne isključuju mogućnost njenog oslobađanja u žalbenom postupku koji bi polovinom decembra trebao početi pred sudom u Kijevu. Podršku u žalbenom postupku bi mogao pružiti i parlament koji bi uskoro trebao glasati o izmjenama kaznenog zakona. Naime, sporni član, prema kojem je osuđena Julija Timošenko, datira još iz vremena Sovjetskog saveza. Taj član zakona bi uskoro mogao biti ukinut.
Niko sa sigurnošću ne može reći da li će Julija Timošenko uskoro zaista i napustiti zatvor. Ukrajinski politolog Holubozkyj vjeruje da postoje snage, kako u Ukrajini, tako i u EU, kojima nije u interesu njeno skoro puštanje na slobodu. „To su političari koji kritički posmatraju ukrajinsko približavanja EU“, kaže Holubozkyj i dodaje: „Timošenko iza rešetaka – to je prilika da se Ukrajini predbaci da još uvijek nije demokratska zemlja“.
Julija Timošenko nije jedini problem
Amanda Paul iz briselskog European Policy Centre kaže da se oslobađanjem Julije Timiošenko neće riješiti problemi ukrajinskog pravosuđa. „Proces približavanja EU se može zamrznuti zbog selektivnog i korumpiranog pravosuđa u Ukrajini“, kaže Paulova.
Ne mora samo Ukrajina provesti reforme. EU također treba razviti strategiju za Ukrajinu koja bi trebala imati jasnu evropsku perspektivu Kijeva, jer se tek tada može govoriti o demokratskim promjenama u ovoj zemlji.
“Ako se EU u svojoj strategiji prema Ukrajini vodi samo slučajem Timošenko, onda je to “kratkoročna politika”, smatra Amanda Paul. Odnosi između Brisela i Kijeva utiču na cijeli region istočne Evrope.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.