U Belgiji situacija gora nego u BiH

Radiosarajevo.ba
U Belgiji situacija gora nego u BiH

Politička kriza u Belgiji kojoj se ne nazire kraj u srijedu se ponovo zaoštrila zbog “potpune blokade” pregovora o sastavljanju vlade i neočekivane najave skorog odlaska sadašnjeg vršioca dužnosti premijera
 
Kralj Albert II se u srijedu vratio u Brisel vojnim avionom koji je išao po njega na jug Francuske, gdje se odmarao, kako bi pokušao pronaći izlaz iz ove nove krize nastale zbog stalnih razlika između stanovnika koji govore holandskim i francuskim jezikom o budućnosti monarhije. Ova kriza gura Belgiju u najveću nesigurnost, u jeku dužničke krize u eurozoni, prenose E-novine.
 
Mandatar za sastavljanje nove vlade Elio Di Rupo obavijestio je u srijedu uvečer o potpunoj blokadi pregovora o vladi koja će imati sve ovlasti, 458 dana nakon prijevremenih parlamentarnih izbora održanih 13. juna 2010. godine
 
“Uprkos svim naporima i nizu ostvarenih pomaka, mandatar mora zaključiti da je nastupila potpuna blokada pregovora. Stajališta nekih narušavaju ravnotežu nužnu za postizanje dogovora”, rekao je Di Rupo u saopštenju. 
 
Di Rupo, vođa socijalista frankofonog govornog područja, u srijedu poslijepodne se sastao sa osam frankofonih i flamanskih stranaka koje od sredine augusta sjede za pregovaračkim stolom.
 
Socijalista ih poziva da “pokažu posljednji znak odgovornosti, jer je reč o budućnosti zemlje”. Belgijski mediji pak ne vjeruju u uspeh ovog posljednjeg pokušaja izlaska iz krize i ocjenuju da bi Di Rupo trebao da vrati kralju povjereni mandat.
 
Nova kriza se odvija u trenutku kada je sadašnji premijer Ives Leterman u utorak najavio odlazak sa te pozicije do kraja godine, pošto je imenovan za zamjenika glavnog sekretara OECD-a u Parizu.
 
Tehnička vlada Ivesa Letermea vodi zemlju od aprila 2010., kada je on podnio ostavku. Nakon toga, flamanske i frankofone stranke nisu uspele da se dogovore o zajedničkom projektu formiranja nove vlade. Flamanske stranke traže veću autonomiju Flandrije, a frankofone je žele ograničiti.
 
Pregovori su trenutno zapeli zbog posebnih jezičnih prava koja imaju Belgijanci francuskog jezika u flamanskom predgrađu Brisela, a koja Flamanci žele ukinuti. Neuspjeh Di Rupove misije mogao bi se završiti novim izborima koji bi, po ocjeni frankofonog politologa Kristijana Behrendta, mogli biti “posljednji u Belgiji”.
 
Belgijski kralj, koji je šef države, tradicionalno igra ulogu medijatora između političkih stranaka, posebno u periodima krize. On je 16. maja povjerio mandat za formiranje nove vlade Eliu Di Rupu. Ukoliko se potvrdi da su pregovori propali, Di Rupo treba kralju da vrati povjereni mandat.
 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak