Preko hiljadu žrtava nije identificirano

Radiosarajevo.ba
Preko hiljadu žrtava nije identificirano


Ove nedjelje se na Ground Zerou otvara memorijalni spomenik žrtvama napada od 11. septembra 2001. No mnoge obitelji poginulih još uvijek - već deset godina - čekaju na identifikaciju posmrtnih ostataka svojih najbližih.

Posmrtni ostaci jednog 32-godišnjeg vatrogasca koji je poginuo prilikom urušavanja tornjeva World Trade Centra nisu nikada pronađeni. Za obitelj poginulog je to neizdrživa situacija jer im uzima pravo na posljednji ispraćaj, na  zatvaranje jednog poglavlja i na kraju, na konačnu izvjesnost da je član obitelji zaista među poginulima.

26 identifikacija u pet godina

Obitelj poginulog vatrogasca na žalost nije usamljen slučaj. Do sada nisu pronađeni nikakvi materijalni dokazi o smrti za preko 1.100 osoba za koje se samo na osnovu drugih indicija pretpostavlja da su poginule u napadima 11. septembra 2001. Za gotovo polovicu od 21.000 pronađenih ljudskih ostataka nije moguće odrediti kome su pripadali. Iako su na identifikaciju posmrtnih ostataka dosad utrošeni milioni, brzina procesa govori sama za sebe. U posljednjih pet godina identificirano je samo 26 poginulih. Posljednji od njih je jedan 40-godišnji muškarac koji je radio u sjevernom tornju WTC-a. Frustracija se pomalo osjeća i u glasu Marka Desirea, voditelja specijalne jedinice pri njujorškoj sudskoj medicini koja se isključivo bavi identirfikacijom posmrtnih ostataka žrtava napada od 11. 9. "Ja na žalost ne mogu reći kad će neka žrtva biti identificirana ili hoće li uopće ikada biti identificirana. Ja jedino mogu reći da radimo neprekidno već godinama", kaže Desire.

Ljudski ostaci po krovovima

Posao Desirea i njegove ekipe će izgleda potrajati još godinama jer je količina skupljenih uzoraka ogromna. Još su nekoliko godina nakon 11. 9. na krovovima zgrada u blizini WTC-a i u kanalima donjeg dijela Manhattana pronalaženi ljudski ostaci. Neidentificirani ljudski ostaci leže u jednom šatoru nekoliko stotina metara udaljenom od sudske medicine gdje pet znanstvenika sedam dana u tjednu radi na identifikaciji. Ukoliko čak i dođe do identifikacije putem DNK analize obitelj često primi samo vijest, ali ne i materijalne ostatke, jer nakon analize često ne ostane ništa od uzorka. Rodbini poginulih teško je objasniti da je nemoguće utvrditi DNK žrtava napada od 11. 9. "Moguće je utvrditi DNK žrtava Drugog pa i Prvog svjetskog rata. Zašto je to s ovim žrtvama nemoguće?" - glasi česti prigovor  rodbine. Odgovor pak leži u samoj prirodi napada.

Čekanje na odgovor

I dok su u žrtve napada na Pentagon gotovo sve identificirane, sa žrtvama zrakoplova koji se srušio u Pennsylvaniji i onih koje su WTC tornjevi pokopali pod sobom, zadatak je mnogo teži. "Temperature koje su se razvile prilikom pada zrakoplova su bile tolike da nismo pronašli gotovo nikakve ljudske ostatke", kažu sudski medicinari. Situacija nije bila puno bolja ni u New Yorku. Ground Zero se prostire na šest i pol hektara, tornjevi su prilikom pada samljeli i zakopali sve pod sobom. Pronađeno je svega nekoliko čitavih leševa. Vrućina, vlaga, bakterije i kemikalije poput kerozina su gotovo potpuno uništile upotrebljivi DNK materijal.

Što će se dogoditi s mnogobrojnim neidentificiranim ljudskim ostacima, još uvijek nije u potpunosti jasno. Spomenik koji se otvara danas (11.9.) i muzej koji bi trebao biti otvoren sljedeće godne, mnogi rođaci poginulih ne žele prihvatiti kao mjesto gdje će se prisjećati svojih najbližih nego još uvijek čekaju na odgovore.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak