Preko 100.000 studenata na ulicama Santiaga

Radiosarajevo.ba
Preko 100.000 studenata na ulicama Santiaga

U srijedu je u Santiagu održan još jedan masovan protest sa preko 100.000 čileanskih studenata, koji već šest mjeseci bojkotuju nastavu i traže korjenite promjene u sistemu obrazovanja

Marš centrom čileanske prijestolnice je u većem dijelu prošao mirno uz poznatu karnevalsku atmosferu ali se u jednom trenutku iz povorke izdvojila grupa maskiranih mladića koja se ustremila na policiju i objekte. Policija je odgovorila suzavcem i vodenim topovima, a vlada je upozorila da će uvesti vanredni bezbjednosni zakon kako bi ugušila proteste, najmasovnije od 1990. godine.  

Studenti podržani nastavnicima i sindikatima pretnodno su pozvali na dvodnevni generalni štrajk nakon što propali pregovori sa vladom početkom mjeseca o proširivanju uloge centralne vlasti u obrazovanju.

“Ovdje u Čileu obrazovanje se isključivo vrti oko profita. A to ne smije da bude slučaj za nešto tako bazično kao što je obrazovanje”, kaže Felippe Pinija (17) za BBC. “Radi jednakosti obrazovanje mora biti besplatno za sve – za bogate, za siromašne, za srednju klasu”, dodao je on.

Promjene koje traže studenti bi u korijenu promijenile obrazovni sistem koji je gotovo u potpunosti privatizovan tokom diktature Augusta Pinocheta od 1973. do 1990. godine.   

Predsjednik Sebastian Pinera insistira na ciljanim reformama, kao što je povećanje državnih subvencija kako bi siromašni studenti mogli da priušte privatno školovanje.

U trenutku održavanja marša u srijedu se mala grupa izdvojila iz povorke i sukobila sa policijom a nasilje se potom brzo raširilo. Napadnuta je jedna benzinska pumpa a vandali su tom prilikom oteli crijevo za gorivo i prskali zapaljivom tečnošću. Marš održan u utorak je također imao sličan zaplet pošto su maskirani nasilnici također pokušali da napadnu benzinsku pumpu i tom prilikom su zapalili autobus čiji putnici su na sreću prije toga pobjegli.

Studentski lider Camillo Balesteros izjavio je da nasilje samo ojačava vladine napore da prikaže masovni protestni pokret kao neorganizovanu rulju. On je takođe kritikovao vladu zbog "nesposobnosti da identifikuje malu grupu vandala" za koje kaže da su odgovorni za nerede.

Na društvenim mrežama, studentski aktivisti sve više pitaju ko je odgovoran za nasilje dok neki pominju mogućnost da su provladini provokatori inicijatori nevolja.  

Čileanski zamjenik ministra untrašnjih poslova Rodrigo Ubila rekao je ranije da su u utorak povrijeđena dva policajca i da je 236 ljudi uhapšeno širom zemlje, dok još nisu poznati podaci za demonstracije u srijedu.

Uprkos pritisku javnosti, Pinera odbacuje bazične zahtjeve studenata da Čile omogući besplatno obrazovanje svim građanima, smatrajući da bi to natjeralo siromašne poreske obveznike da pokrivaju troškove bogatih. Studenti pak kažu da bi besplatno obrazovanje bilo više nego pokriveno ako bi se bogati natjerali da plaćaju veće poreze.

Pinera je svoj prijedlog poslao Kongresu i imenovao komisiju eksperata da mu pruži dodatne ideje do januara. Čileanski politički lideri na ljevici i desnici smatraju da aktuelna debata o obrazovanju mora da se riješi u Kongresu. Studentski lideri su međutim nepovjerljivi, navodeći dugu istoriju neispunjenih obećanja i izdaja reformi čileanskog političkog establišmenta.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak