Počinje suđenje Karlosu 'Šakalu'

Radiosarajevo.ba
Počinje suđenje Karlosu 'Šakalu'

Karlos "Šakal", nekada najpoznatiji terorista na svijetu, pojavit će se pred pariškim sudom, gdje ovom ljevičarskom ekstremisti počinje suđenje zbog četiri smrtonosna bombaška napada u Evropi prije gotovo 30 godina, prenosi Fena.

Karlos "Šakal", porijeklom iz Venecuele, čije je pravo ime Iljič Ramires Sančes (62), već služi kaznu doživotog zatvora u Francuskoj, zbog ubistva dva francuska policajca i jednog potkazivača 1975. godine, prenosi Tanjug.

Karlos je postao poznat javnosti 1975. kada je njegova grupa upala na konferenciju ministara zemalja OPEK-a u Beču i 11 od njih uzela kao taoce. Trenutno mu se sudi za napade izvršene 1982. i 1983. godine, koji su bili dio njegovog ličnog rata protiv Francuske, kako bi oslobodio dvoje svojih saboraca, uključujući i buduću ženu Magdalenu Kop, uhapšenih u Parizu zbog planiranja napada na ambasadu Kuvajta.

U prvom bombaškom napadu 29. marta 1982. na liniji ekspresnog voza Pariz-Tuluz poginulo je petoro ljudi, a 28 je povrijeđeno. Poslije ovog napada za koji je optužena grupa "Međunarodni teroristički Karlosovi prijatelji", uslijedio je i drugi 22. aprila iste godine, kada je automobil bomba postavljen ispred sjedišta antisirijskog lista Al-Vatan al-Arabi, ubio jednog prolaznika i ranio 60 ljudi. Bomba je eksplodirala istog dana kada su Karlosov saborac Bruno Brege iz Švajcarske i Magdalena Kop, jedna od "Šakalovih" kasnijih žena, optuženi u francuskom sudu da su planirali napad na ambasadu Kuvajta.

Sljedeći napad dogodio se u novogodišnjoj noći 1983. najprije na liniji brzog voza Marsej-Pariz u kojem je poginulo troje, a ranjeno 13-oro ljudi, a nekoliko trenutaka kasnije i na stanici u Marseju, gdje je poginulo dvoje ljudi. Odgovornost za ova dva napada preuzela je Organizacija za arapsku oružanu borbu, iako tužilaštvo tvrdi i da je Karlos takođe napisao dva pisma u kojima preuzima odgovornost za njih, podsjetio je AFP.

Kasnije, dokumenta koje su iz svojih arhiva objelodanile tajne službe Mađarske, nekadašnje Istočne Njemačke i Rumunije, poslije pada "gvozdene zavjese", takođe sadrže detalje o Karlosovoj umješanosti u niz napada.

Njegovi advokati, uključujući i Izabel Kutan-Peir koja se za Karlosa udala na ceremoniji u zatvoru prije deset godina, tvrdi da su dokumenta iz bivšeg sovjetskog bloka i optužbe koje sadrže neosnovani.

Još trojici navodnih članova Karlosove grupe "Ali" - Kamalu al-Isaviju, Kristi Margot Frelih i Johanu Vajnrihu - sudi se u odsustvu. Za Isavija se ne zna gdje se nalazi, Frelihova živi u Njemačkoj čije vlasti ne žele da je izruče, a Vajnrih služi kaznu doživotne robije u Njemačkoj za druge napade, pošto je uhapšen u Jemenu 1995. godine.

Poslije napada u Francuskoj, Karlos je prešao u Siriju, gdje mu je dozvoljeno da ostane do Zalivskog rata 1991. tokom kojeg je Damask bio saveznik SAD, pa je Karlos morao da napusti zemlju. On je zatim zatražio sklonište u Sudanu gdje su ga, poslije dvije decenije u bjekstvu, uhapsili agenti francuske obavještajne službe u saradnji sa sudanskim vlastima, u Kartumu 1994. godine. Karlos i njegovi advokati tvrde da je on bio nezakonito otet u Sudanu.

Očekuje se da će na suđenje biti pozvano oko 20 svjedoka, uključujući i članove Karlosove porodice, stručnjake i bivše saborce Hans-Joahima Klajna i Kopovu.

Karlosu, koji je 10 dana štrajkovao glađu pošto je premješten u izdvojenu pritvorsku sobu, mogla bi da bude izrečena još jedna doživotna kazna.

Suđenjem, koje je zatražio sudija za antiterorizam Žan-Luj Brigijer, poslije početne istrage 80-ih, predsjedavat će sudija Loran Olivije. Suđenje će najvjerovatnije trajati do 16. decembra.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak