Mladić koji vrijedi 1027 zatvorenika

Radiosarajevo.ba
Mladić koji vrijedi 1027 zatvorenika

Najpoznatiji zatvorenik na Bliskom istoku, 25-godišnji izraelski narednik Gilad Šalit, nakon pet godina u zatočeništvu trebao bi biti pušten kući, piše Jutarnji list.

Šalita su u ljeto 2006. kao 19-godišnjeg mladića oteli palestinski militanti koji su se kroz podzemni tunel probili do ispostave izraelske vojske uz granicu s Gazom , ubili dvojicu vojnika, te ranili četvoricu, uključujući Šalita, kojeg su odveli u nepoznato.

Pet godina su ga skrivali po tajnim lokacijama, gdje ga nisu mogli posjećivati ni Crveni križ ni druge humanitarne organizacije, a locirati ga nisu uspjele ni poslovično sveznajuće izraelske obavještajne službe. Jedini Šalitov kontakt s vanjskim svijetom bila su tri pisma i audiosnimka iz 2007., na kojoj je izraelske vlasti molio da pristanu na razmjenu zatvorenika jer mu se zdravstveno stanje pogoršava, te DVD koji je Izrael 2009. dobio u zamjenu za puštanje 20 Palestinki iz zatvora.

Opasan presedan
Sada je Izrael u zamjenu za njegovu slobodu, nakon “dugih i iscrpljujućih” pregovora, pristao iz svojih zatvora pustiti 1027 palestinskih zatvorenika, uključujući 315 osuđenih na doživotni zatvor.

Jedan od najutjecajnijih izraelskih komentatora, Nahum Barnea iz Yediot Ahronota, napisao je da je riječ o dogovoru koji Netanyahu nije mogao izbjeći. “Cijena je pretjerana, rizici su veliki, a presedan je neugodan, no država koja pet godina ne uspijeva osloboditi svog vojnika iz zatočeništva drugim načinima nema izbora nego platiti cijenu. Alternativa - da ga se pusti da umre u zatočeništvu - nije prihvatljiva. Ne zadovoljava minimalne uvjete izraelskog plemena”, napisao je.
Hamasov uspjeh

Dogovor se smatra i velikim uspjehom Hamasa , kojeg su Fatahove vlasti u Ramallahu u posljednje vrijeme zasjenile svojom diplomatskom ofanzivom za priznanje Palestine, pa je vladarima Gaze dobro došlo da pokažu da i njihova militantna taktika također može donijeti rezultate. Štoviše, neki izraelski komentatori upozoravaju da bi dogovor mogao biti poruka Hamasu da sličnom taktikom mogu ponovno ucijeniti Izrael - a sam je lider Hamasa, Haled Mešal, rekao da će vlada koja je spremna pustiti 1000 zatvorenika biti spremna pustiti i 8000 te da će Palestinci učiniti sve da se to i dogodi.

Šalitova je otmica u Izraelu doživljena vrlo emotivno jer svaka obitelj ima nekoga u vojsci, pa je vlada bila pod oštrim kritikama: u prošlosti je Izrael znao osloboditi više stotina palestinskih ili libanonskih zatvorenika u zamjenu samo za tijela, ili dijelove tijela poginulih vojnika.

Ko će biti oslobođen?
Oslobađanje zatvorenika odvijati u dvije faze - prvih će 450 biti pušteno u roku od sedam dana, a preostalih 550 u roku od dva mjeseca. Netanyahu je rekao da će se Šalit “vratiti kući u idućih nekoliko dana”.

Spekuliralo se da bi među njima uz ostale mogli biti Marvan Barguti, legendarni lider prve i druge intifade, osuđen na pet doživotnih kazni; Abdalah Barguti, Hamasov stručnjak za bombe osuđen na 67 doživotnih kazni; i Ibrahim Hamed, šef Hamasovih vojnih operacija na Zapadnoj obali kojemu Izrael pripisuje ubojstvo 90 ljudi. No, Yoram Cohen, šef izraelske obavještajne službe Šin Bet, rekao je da ti, po mišljenju Izraela najopasniji Palestinci, neće biti pušteni. Prema dogovoru, neće svi palestinski zatvorenici biti posve slobodni. Skupina od 163 zatvorenika sa Zapadne obale bit će deportirana u Gazu, a njih 40-ak, uključujući 15 koje Izrael smatra najopasnijima, bit će poslani u Tursku i druge europske države.

Među oslobođenima će biti i 27 Palestinki, no dvije će također biti deportirane u druge zemlje - Ahlam Tamimi, prva žena koja se pridružila Hamasu i 2001. sudjelovala u bombaškom napadu na pizzeriju Sbarro u Jeruzalemu, i Amna Muna, koju Izraelci optužuju da je iste godine preko interneta “namamila” 16-godišnjeg Izraelca u Ramalu, gdje su ga ubili pripadnici Fataha, piše Jutarnji list.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak