Japan u stanju maksimalne pripravnosti

Radiosarajevo.ba
Japan u stanju maksimalne pripravnosti

Japanski premijer Naoto Kan izjavio je danas kako se japanska vlada nalazi u stanju maksimalne pripravnosti zbog situacije u nuklearnoj elektrani Fukushima, javlja BBC.

Vlada se odlučila na taj potez nakon što je u tlu nuklearke otkriven plutonij, a visoko radioaktivna voda procurila iz zgrade u kojoj se nalaze reaktori.

U međuvremenu su vlasti u Kini, Južnoj Koreji i Americi objavile kako su u zraku zabilježile tragove radioaktivnih čestica. Ranije je japanska vlada žestoko kritikovala upravitelja postrojenja u Fuskushimi Tepco, zbog pogrešnih rezultata u očitavanju radijacije.

"Situacija je i dalje nepredvidiva. Vlada je u stanju maksimalne pripravnosti i radimo na rješavanju ovog problema", izjavio je japanski premijer Naoto Kan.

Portparol japanske vlade Yukio Edano rekao je da je situacija veoma ozbiljna i da je neophodno spriječiti zagrijevanje i sušenje gorivnih šipki zbog čega je neizbježno nastaviti sa hlađenjem te da prioritet mora biti ubrizgavanje vode.

Američka agencija za ekološku zaštitu saopštila je da su primjećeni tragovi radijacije u kišnici na sjeveroistoku SAD, ali da pronađeni nivo ne predstavlja opasnost po ljudsko zdravlje.

Kinesko Ministarstvo za zaštitu ekologije navodi da su "ekstremno niski nivoi" doza radioaktivnog materijala "jod-131" pronađeni u priobalskim oblastima.

Ranije su prijavljeni tragovi radioaktivnog materijala u vazduhu iznad provincije Hejlongijang. Agencija ističe da su doze veoma male i da ne predstavljaju opasnost po ljudsko zdravlje te da nije potrebno preduzimati bilo kakve mjere.

Vijetnam je prijavio i da su naučnici otkrili manje količine radijacije u vazduhu, dok je južnokorejski institut za nuklearnu bezbjednost saopštio da su otkriveni tragovi "joda-131" u Seulu i na još sedam lokacija u Južnoj Koreji.

Veoma radioaktivna voda pronađena je juče po prvi put izvan jednog od objekata u kojima su smješteni reaktori u Fukushimi. Curenje u tunelu povezanom sa drugim reatorom izazvalo je strahovanje da bi radioaktivna tečnost mogla isteći u okolinu.

Plutonijum je, takođe pronađen u tlu u postrojenju, ali nivoi ne predstavljaju opasnost po ljudsko zdravlje.

"Tepco" je kasnije saopštio da je plutonijum, takođe detektovan u tlu na pet lokacija u postrojenju.

Ova kompanija je nešto ranije saopštila da je nivo radijacije u elektrani deset miliona puta veći od zakonom dozvoljene granice, ali je kasnije ispravila te podatke i objavila da je kontaminacija veća 100.000 puta.

U snažnom zemljotresu i cunamiju 11. marta u Japanu je poginulo više od 10.000 a nekoliko desetina hiljada ljudi vodi se kao nestalo.  

Identitet četiri hiljade poginulih i dalje nepoznat

Identitet četiri hiljade poginulih u razornom potresu i tsunamiju koji su 11. marta teško pogodili japanske prefekture Iwate, Miyagi i Fukushimu i dalje ostaju nepoznati, pokazuju izvještaju lokalne japanske policije.

"Tijela su pronađena na mjestima daleko od stambenih područja ili njihovih porodica jer ih je odnio tsunami", kazao je jedan od dužnosnika Nacionalne policijske agencije, referirajući se na spor proces identifikacije tijela, javlja agencija Kyodo.

Od četiri hiljade preostalih tijela njih 1.700 uvjetno je identifikovano putem njihovih ličnih stvari, a sve informacije objavljene su na policijskim internetskim stranicama. Za preostalih 2.300 tijela policija je objavila informacije o tome kako su obučeni te njihove fizičke karakteristike.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak