Japan se i dalje bori protiv nuklearne katastrofe
Vlada u Tokiju se i dalje grčevito bori kako bi se spriječila katastrofa velikih razmjera u nuklearki Fukušima. Neizvijesno je da li će se napori radnika isplatiti, jer se ne zna da li rashladni sistemi funkcionišu, javlja Deutche Welle.
Tehničarima je pošlo za rukom da u teško oštećenoj nuklearnoj elektrani Fukušima polože kablove za struju do reaktora broj 2. Ukoliko ne bude dodatnih problema, sistem za hlađenje u tom reaktoru bi mogao da se priključi na napon već sutra (20.3.) ujutro. Nakon toga bi ista procedura mogla da se ponovi u reaktorima 3 i 4.
Reaktor 3 važi za posebno problematičan jer on sadrži plutonijum. Plutonijum se ubraja u najopasnije radioaktivne materije. Vlada u Tokiju saopštava kako se vjeruje da se stanje u reaktoru 3 stabilizovalo. Akcija u kojoj se zgrada reaktora izvana zalivala šmrkovima vode pokazala je efekat. Prethodno je slična izjava iznesena i u Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju (IAEA).
Povećan limit doze zračenja za radnike nuklearke
Koncern Tepco, vlasnik nuklearke Fukušima, tokom dana je povećao dozvoljenu dozu zračenja za radnike koji se nalaze u krugu elektrane. Gornja granica tako sada iznosi 150 umjesto 100 milisiverta po smjeni. Za poređenje: u Njemačkoj je doza zračenja zakonski ograničena na 1 milisivert - godišnje.
Tepco je u havarisanu nuklearku poslao oko 120 radnika. Među njima se nalaze i iskusni specijalisti drugih koncerna. Njemački stručnjaci prognozirajuda će radnici trpjeti velike posljedice po zdravlje, sa mogućim smrtnim ishodom.
Još uvijek se ne zna šta se tačno odvija u krugu nuklearke. Nakon susreta sa generalnim direktorom organizacije IAEA Jukijom Amanoanom, premijer Japana Naoto Kan je obećao da će međunarodnu zajednicu ubuduće opširnije izvještavati o poduzetim mjerama.
U opciji i betonski sarkofag
Mnogi strahuju da će se posljedice zračenja povećati s promjenom pravca puhanja vjetra. Početkom naredne sedmice se očekuje da će se vjetar okrenuti u pravcu metropole Tokija. Meteorolozi nemaju tačne procjene o mogućem širenju radioaktivnih čestica ka glavnom gradu Japana. Ono što je sigurno je da je povećana stopa radioaktivnosti zabilježena u špinatu i mlijeku na farmama koje se nalaze desetinama kilometara od Fukušime. Već je zabranjena prodaja i konzumiranje tih proizvoda.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.