Islanđani odbijaju vraćati dugove stranim bankama

Radiosarajevo.ba
Islanđani odbijaju vraćati dugove stranim bankama

Evropska komisija u ponedjeljak je izrazila želju da se pitanje povrata islandskog duga nastalog stečajem banke Icesave što prije riješi te istaknula da odbacivanje dogovora o uvjetima otplate toga duga na subotnjem referendumu ne utiče na pristupne pregovore s Islandom.
 
- Komisija uzima na znanje negativan ishod referenduma o novom zakonu o Icesaveu, koji se odnosi na otplatu duga Velikoj Britaniji i Nizozemskoj. S obzirom na važnost i mogući učinak koji ishod referenduma može imati, Komisija će pozorno pratiti razvoj događaja u okviru postojećih obaveza Islanda koje proizlaze iz njegova članstva u Evropskom ekonomskom prostoru (EEA). 

Ishod referenduma ne utiče na proces pregovora koji je u toku, kaže se u zajedničkoj izjavi povjerenika za proširenje Stefana Fuelea i povjerenika za unutarnje tržište i usluge Michela Barniera.
 
Uprkos željama Komisije, pitanje povrata duga može ipak imati uticaj na brzinu pristupnih pregovora jer je za svaku odluku u tom procesu potrebna suglasnost svih zemalja članica. 

Islanđani su u subotu na referendumu odbacili sa skoro 60 posto glasova novi dogovor o vraćanju duga od 3,9 milijardi eura. Riječ je o dugu prema britanskim i nizozemskim štedišama koji je nastao kada je banka Icesave 2008. godine otišla u stečaj. Britanska i nizozemska vlada su isplatile oštećene štediše i sada od Islanda traže povrat toga novca.
 
To je već drugi referendum na kojem Islanđani pokazuju da ne žele vraćati dug koji nisu sami napravili.
 
Na prvom referendumu u martu prošle godine, Islanađani su s 93,5 posto odbacili sporazum o vraćanju duga Nizozemskoj i Velikoj Britaniji. 

Pristupni pregovori s Islandom otvoreni su u julu prošle godine, ali stvarni pregovori po pojedinim poglavljima još nisu započeli. Sada je u toku screening pregovaračkih poglavlja, a očekuje se da bi prva poglavlja Island mogao otvoriti na međuvladinoj pristupnoj konferenciji 27. juna u Bruxellesu. 

Island je dobrim dijelom već usklađen s velikim dijelom evropske pravne stečevine jer je član Evropskog ekonomskog prostora (EEA), koji pokriva 10 od 33 poglavlja o kojima se vode pregovori. 

U još 18 poglavlja Island je djelomično usklađen s evropskom pravnom stečevinom, a potpuno je neusklađen u četiri poglavlja. 

Najteža poglavlja za Island bit će ribarstvo i poljoprivreda, gdje će nastojati sačuvati maksimalnu autonomiju, dok s druge strane zemlje članice teško na to mogu pristati, prenosi Hina. 
 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak