Budi se vulkan koji je 1815. odnio 85 hiljada života

Radiosarajevo.ba
Budi se vulkan koji je 1815. odnio 85 hiljada života

Vulkan Tambora u Indoneziji, na kojem je 1815. godine zabilježena najveća erupcija u istoriji, opet se probudio! Tambora je u Indoneziji ušao u istoriju zbog erupcije u kojoj je poginulo čak 85.000 ljudi.

Planina Tambora počela je zadnjih dana podrhtavati, a čim su shvatili da se vulkan budi, okolni farmeri, koji su cijeli život slušali o smrtonosnoj erupciji koja je u ostatku svijeta već pomalo zaboravljena, dali su se u bijeg. Stručnjaci još ne predviđaju novu erupciju, ali okolni stanovnici svejedno su u strahu.

Zmaj koji spava u krateru

"Dok smo odrastali, stalno smo slušali te horor priče o Tambori", kaže za AP 45-godišnji Hasanudin Sanusi, koji je odmah nakon prvih podrhtavanja tla evakuirao suprugu i djecu. "Unutar kratera spava zmaj. Ako ga razljutimo, probudit će se i početi bljuvati vatru, uništiti sve oko sebe", kaže prestrašeni Sanusi.

Strahovita erupcija 1815. godine ostavila je iza sebe krater 11 kilometara širok i kilometar dubok. U atmosferu je tada izbačeno oko 400 miliona tona sumpornih plinova, što je u SAD-u i Evropi stvorilo "godinu bez ljeta". No, zadnjih 200-tinjak godina Tambori je mirovao, s izuzetkom manjih podrhtavanja i izbacivanja pare 60-ih godina prošlog stoljeća.

200 vulkanskih potresa mjesečno

Gede Suantika iz indonezijskog Centra za vulkanologiju kaže da je pojačana aktivnost prvi put primijećena u aprilu, kada je broj vulkanskih potresa skočio s pet na 200 mjesečno. Vulkan je također počeo izbacivati pepeo i dim. "Nikad još nismo vidjeli tako nešto na Tambori", kaže Suantika.

Prije dvije sedmice je zbog jačanja vulkanske aktivnosti proglašeno i vanredno stanje drugog stepena, te je naloženo svim stanovnicima koji naseljavaju područje u radijusu od tri kilometra da napuste svoje domove. Svojevoljno su se na evakuaciju odlučili i mnogi farmeri izvan kritičnog područja, u strahu da bi se mogla ponoviti smrtonosna erupcija otprije gotovo 200 godina.

1815. se neće ponoviti?

Geolog Jelle de Boer, profesor na Sveučilištu Wesleyan u Connecticutu, tvrdi da nije moguće procijeniti jačinu moguće nove erupcije. Uvjeren je, međutim, da bi morala biti slabija nego ona 1815. godine, s obzirom da treba više od 200 godina da se obnovi nivo pritiska koji je potrebna za takvu erupciju.

Vulkanolog Erik Klemetti sa Sveučilišta Denison širenje panika pokušava umanjiti tvrdnjama da je Tambora kroz posljednja dva stoljeća zabilježila i tri manje erupcije - 1819., 1880. i 1967. godine. Radilo se o erupcijama drugog stepena, tvrdi Klemetti, što bi moglo ukazivati da ni aktivnost koju vulkanolozi trenutno bilježe nije razlog za pretjerano zabrinjavanje. "Iako bi erupcija Tambore sigurno privukla pažnju mnogih, ne treba očekivati da 2012. godine nećemo imati ljeto", smatra Klemetti.  

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak