Broj ubijenih novinara i novinarki u 2022. povećan za 45 posto u odnosu na prethodnu godinu

0
AA
Broj ubijenih novinara i novinarki u 2022. povećan za 45 posto u odnosu na prethodnu godinu

U 2022. godini širom svijeta ubijeno je 115 novinara i novinarki, što je povećanje od 45 posto u odnosu na prošlu godinu, a ujedno i najveći broj od 2018. , objavila je u srijedu nevladina organizacija Press Emblem Campaign (PEC).

Istovremeno, u godišnjem izvještaju Reportera bez granica (RSF) navedeno je da su u 2022. godini u svijetu uhapšena 533 novinara i novinarke, što je najviše u skoro 30 godina.

Ukrajina i Meksiko su bile najopasnije zemlje za rad medija ove godine, navodi PEC, organizacija sa sjedištem u Ženevi.

Brza reakcija spasila život: GSS Cazin iz nabujale Une spasio ribolovca

BH novinari: MUP RS-a mora hitno istražiti napad na ekipu BN televizije

Od januara, 115 medijskih radnika i radnica je ubijeno u 29 država širom svijeta, ističu iz PEC-a.

"Broj ubijenih novinara i novinarki porastao je za 45 posto u odnosu na prošlu godinu, kada je bilo 79 žrtava. To je najveći broj žrtava od 2018. godine, uz brutalno pogoršanje situacije u Evropi zbog rata u Ukrajini", rekao je predsjednik PEC-a Blaise Lempen.

Kao najnesigurniji kontinent prednjači Latinska Amerika sa 39 ubijenih, zatim Evropa sa 37, Azija sa 30, Afrika sa sedam i Sjeverna Amerika sa dvije žrtve.

Ambasador Murphy sa polaznicima Novinarske akademije: "Budite hrabri u traganju za istinom!"

Evropa je doživjela najgore pogoršanje sigurnosti novinara i novinarki od ratova u bivšoj Jugoslaviji od 1992. do 1999. godine.

"U Ukrajini je teško utvrditi tačne okolnosti pogibije novinara i novinarki u odsustvu nezavisne istrage, ali PEC je izbrojao 34 žrtve od početka ruske invazije 24. februara".

Najmanje osam novinara i novinarki ubijeno je na dužnosti i još dvoje u ruskom granatiranju ili drugim zločinima, a najmanje 14 kao borci u ukrajinskoj vojsci. Među 34 stradalih novinara i novinarki u Ukrajini, bilo je osam stranih državljana.

Rastu napetosti na Kosovu: 200 policajaca ušlo u Sjevernu Mitrovicu

Nakon Ukrajine, Meksiko je ove godine bio najopasnija zemlja sa 17 ubijenih novinara i novinarki, što je najveći broj stradalih medijskih radnika i radnica od početka stoljeća u toj zemlji.

U međuvremenu, Kina gdje su, kako se navodi, "cenzura i nadzor dostigli ekstremne nivoe", nastavlja biti najveći svjetski zatvor za novinare i novinarke, sa njih 110 u pritvoru.

Iran, sa 47 zatvorenika, postao je treća država po broju pritvorenih novinara i novinarki, samo mjesec dana nakon početka masovnih demonstracija u toj zemlji.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Najnovije

Podijeli članak