U ponedjeljak razmatranje bezviznog režima za BiH i Albaniju

Radiosarajevo.ba
U ponedjeljak razmatranje bezviznog režima za BiH i Albaniju

Vijeće Evropske unije za unutarnje poslove razmatraće u ponedjeljak ukidanje viza za građane Bosne i Hercegovine i Albanije koji imaju biometrijski pasoš i, kako očekuje belgijsko predsjedništvo EU, pozitivnu odluku donijeti konsenzusom.

Prijedlog o ukidanju viza za ove dvije države Evropska komisija iznijela je 27. maja ove godine, a Evropski parlament je prihvatio 7. oktobra, tako da je donošenje odluke u Vijeću ministara posljednji korak neophodan kako bi građani BiH i Albanije od 1. januara 2011. mogli bez viza da putuju u države članice šengenskog sporazuma.

Belgija se, kako je rečeno u petak na brifingu za novinare, "nada da će biti postignut konsenzus", iako su neke zemlje, kao što su Francuska i Holandija, do sada pokazivale rezerve prema ovome.

Evropska komisija je, međutim, izašla u susret strahovima ovih država i pružila dodatne garancije koje bi trebalo da spriječe zloupotrebu vizne liberalizacije i nagli priliv imigranata iz ovih država.

Radi se o uspostavljanja dvostrukog mehanizma za nadzor provođenja režima bez viza koji podrazumjeva nadzor sigurnosti granica i razmjenu policijsko-obaveštajnih podataka balkanskih zemalja s organima EU, a Komisija će državama članicama podnositi izvještaj o provođenju vizne liberalizacije na osnovu analiza sopstvenih eksperata i saradnje s vlastima balkanskih država.

Biće uveden i specijalni "hitni mehanizam" koji će biti pokrenut u slučaju ozbiljnijeg nepoštovanja pravila i standarda utvrđenih sporazumom.

- Ne znam da li će biti konsenzusa, ali ovdje se radi o pitanju koje se može riješiti i kvalifikovanom većinom, rekao je predstavnik belgijskog predsjedavanja EU.

Pored toga, ministri će na sastanku razgovarati i o uspostavljanju zajedničkog evropskog sistema za azil koji podrazumjeva šest pravnih prijedloga koje bi članice Unije trebalo da usvoje do 2012.

Među temama naći će se i "Evropski politikin ciklus za organizovani kriminal i ozbiljan međunarodni kriminal", koji podrazumjeva akcije i inicijative koje će biti izvršene u određenom vremenskom periodu i provođene "Prim" odluka.

Tim odlukama se državnim organima članica Unije daju dodatni mehanizmi u borbi protiv ozbiljnog kriminala i terorizma, prije svega, pojačavanjem automatske razmjene podataka o DNK, otiscima prstiju ili registarskih tablica, prenosi u subotu Tanjug.

Fena/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak