NATO šalje pojačanje na Kosovo

Radiosarajevo.ba
NATO šalje pojačanje na Kosovo

 

Kfor tvrdi da su na sjeveru Kosova "srpski snajperisti i drugi naoružani ljudi" i da će se s njima odlučno obračunati. NATO je saopštio da je upućena "pomoć" u ovom trenutku angažovanim snagama Kfora zaduženim za očuvanje bezbjednosti na Kosovu.

NATO je saopštio da je upućena "pomoć" u ovom trenutku angažovanim snagama Kfora zaduženim za očuvanje bezbjednosti na Kosovu.

"Uprkos opasnosti od naoružanih ljudi i radikalnih elemenata koji su bili naoružani puškama, pištoljima ili eksplozivom, jedna blindirana pješadijska jedinica je bila spremna da se suoči sa bilo kakvim izazovom", saopšteno je iz komande štaba Kfora.

Kfor poziva sve "mirovne građane Zubinog Potoka" da pruže otpor radikalnim elementima i da odustanu od dalje blokade puteva koji već danima ometaju saobraćaj u gradu.

Misija NATO-a - kako se navodi - ocjenjuje da je situacija na sjeveru mirna, ali i napeta.

Portparolka NATO Karmen Romero je objasnila da je naredbu o tome izdala komanda NATO u Napulju na zahtjev zapovjednika Kfora Erharda Bilera.

"Do raspoređivanja ovih dodatnih vojnika u sastavu Kfora doći će narednih dana", rekla je Romero novinarima u Briselu.

U sjedištu NATO nezvanično je rečeno da su u pitanju dodatne jedinice veličine jednog bataljona od oko 700 vojnika, inače stacioniranih u bazama NATO u Njemačkoj.

Romero je podvukla da su u pitanju samo trupe koje treba da pomognu već rasporedjenim snagama na tačkama gde je nužno da se uz pojačane napore zajamči bezbjednost.

Ona je ukazala da razlog nije nikakvo pogoršavanje situacije na Kosovu i objasnila da je riječ samo o pomoći već razmještenim trupama
koje imaju zadatke na drugim stranama i potrebno je da se odmore.

Karmen Romero je u izjavi agenciji Beta posebno željela da podvuče da NATO djeluje nepristrasno, statusno neutralno i da ne sprovodi politiku vlade u Prištini.

U sastavu Kfora trenutno ima blizu 6.000 vojnika.

Portparol Kfora Diter Vihter rekao je da ne može da govori o tačnom broju vojnika koji bi trebalo da se rasporede u pokrajini, ali da će biti "jedan bataljon".
Vojnim riječnikom, bataljon u zavisnosti od namjene i taktike čini 300 do 1.000 vojnika.


Državni sekeretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović izjavio je da je NATO na pogrešnom putu, ako je zbog barikada i protesta Srba na sjeveru Kosova, zatražio slanje dodatnih trupa.

Ivanović je rekao da se još uvjek ne zna tačan razlog zbog čega je zatraženo dodatno povećanje broja vojnika Kfora na Kosovu ali da će taj potez pozdraviti ako se njime želi situacija na sjeveru pokrajine staviti pod kontrolu ili se želi na taj način upozoriti specijalna jedinica Kosovske policijske službe "ROSA".

"Ali ako je ideja da razbijaju demonstracije onda su na pogrešnom putu. U tom slučju izlaze potpuno van mandata koji im je odredjen 1999. godine Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN-a, a to je da osiguraju bezbednost za sve građane. Njihov pritisak na sever Kosova znači uznemirenje i nesigurnost za Srbe, prema tome tako će biti i tretirano", rekao je državni sekretar u Ministarstvu.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak