Mesić 'zaratio' sa Crkvom

Radiosarajevo.ba
Mesić 'zaratio' sa Crkvom

Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić nije bio na misi za Domovinu u crkvi svetog Ante u Kninu, nakon svečanog obilježavanja Dana pobjede i Domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja te 14. obljetnice vojne operacije Oluja, na kojoj su bili i premijerka Jadranka Kosor i predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić.

U Uredu predsjednika objasnili su da je Mesić odbio doći na misu, jer se nitko iz Crkve nije ogradio od nedavnoga uvodnog komentara Ivana Miklenića u Glasu koncila u kojem se govori o "veleizdajniku" s neizravnim aluzijama na predsjednika Republike.

Glas koncila je službeno glasilo Katoličke crkve u Hrvatskoj, a kako se nitko iz Crkve nije ogradio od uvodnika u kojem se govori o "veleizdajniku", predsjednik Mesić smatra da je to jasan stav prema njemu i to je razlog zbog kojeg nije bio na misi u Kninu, rekli su u Uredu predsjednika.

Dodali su kako je to razlog zbog kojeg Predsjednik nije bio ni na misi za Dan državnosti, 25.juna.

U propovijedi na misi za Domovinu u Kninu, vojni je ordinarij Juraj Jezerinac, između ostalog, rekao kako je sudjelovanje državnih dužnosnika u misi "više od protokolarnog čina", što je shvaćena kao aluzija na Mesićev nedolazak na misu.

"U ovim se slavljima očituje koliko su duhovne vrednote važne za funkcioniranje društva i države. A Crkva svoje poslanje u državnim institucijama vidi kao način služenja demokratskom društvu. I sudjelovanje državnih dužnosnika u svetoj misi više je od protokolarnog čina. A svakako je znak da se duhovne vrijednosti cijene i poštuju u hrvatskoj državi", poručio je vojni biskup Jezerinac s oltara kninske crkve.

Najnoviji skandal samo je potvrdio dosadašnje hladne odnose koje Mesić već godinama ima prema službenoj crkvi u Hrvatskoj, nakon što joj je u nekoliko navrata prigovorio da u svojim redovima ima previše svećenika koji s crkvenih oltara otvoreno promoviraju neskriveno desno orijentirane političke stavove.

Crkva, s druge strane, Mesiću teško oprašta njegove stavove i izjave vezane za zločine iz vremena Drugog svetskog rata i antifašizam, a posebno odbijanje Mesića da službeno posjeti Blajburško polje kao simbol stradanja gubitničke strane iz Drugog svjetskog rata.

net.hr/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak