Zbog čega su gorjeli sarajevski automobili: Koristoljublje, osveta, novčani dug...
Policijski komesar Kantona Sarajevo Vahid Ćosić izjavio je danas da je od 1. juna 2014. do 26. januara 2015. u KS-u prijavljeno 37 slučajeva paljenja automobila od kojih su četiri riješena, a osumnjičeni su kao motive naveli koristoljublje, osvetu prema oštećenom zbog prethodne tuče, te novčani dug sina oštećenog prema osumnjičenima, piše Fena.
Dodao je da su policijski službenici u svim slučajevima sačinili planove rada po kojim intenzivno postupaju, dok su prikupljeni operativni materijali proslijeđeni Kantonalnom tužilaštvu Sarajevo.
Po njegovim riječima, prilikom kriminalističke obrade vrlo je teško doći do motiva paljenja, a najveću poteškoću predstavljaju sami oštećeni koji u najvećem broju slučajeva, iz njima poznatih razloga, ne daju dovoljno podataka koji bi mogli biti korišteni pri utvrđivanju motiva.
Ćosić je na pres-konferenciji rekao da se to odnosi na podatke o eventualnim dugovanjima određenim osobama, sukobima s određenim pojedincima ili grupama te o pokušajima iznude i lihvarenja, a njihovo prikrivanje uveliko otežava rad na identifikaciji i pronalasku počinilaca.
Istakao je da se u takvim slučajevima policijski službenici služe metodama provjere informacija koje su dobili od informanata što traje veoma dugo i otežava rad na brzom i adekvatnom procesuiranju i dokazivanju takvih djela.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.