WikiLeaks: Kako Reis i Avaz dijele Bošnjake na dobre i loše
Radiosarajevo.ba
Wikileaks je objavio dvije depeše odaslane iz Američke ambsade u Sarajevu. Jedna se odnosi na politički angažman Fahrudina Radončića, a druga je naslovljenja „Dobri Bošnjaci, loši Bošnjaci; dobri muslimani, loši muslimani“.
Radončić: Ali, Reis, ja ne znam klanjati
U jednom dijelu se govori o bošnjačkom „strahu od izolacije“, koji je ojačan činjenicom da su Bošnjaci etnička grupa koja je brojčano najviše nastradala u proteklom ratu u Bosni i Hercegovini
Navodi se da je bivši bošnjački član Predsjedništva Haris Silajdžić bio najagilniji u pozivanju na „ove strahove“ (da ih je čak povremeno namjerno intenzivirao), ali da su ponekad slično postupali i predsjednik SDA Sulejman Tihić i predsjednik SDP-a Zlatko Laumdžija.
Najviše pažnje depeša poklanja reis-ul-ulemi Mustafi Ceriću i njegovoj promociji viktimizacijskog identiteta među Bošnjacima. Detaljno se opisuje reisova praksa da za „islamofobične“ proglasi one medije koji kritikuju njegove političke poteze.
Jedan od podnaslova depeše je i donekle posprdan i glasi “Islamofobi su posvuda“. Autori tumače da je reis-ul-ulema demonizacijom svojih protivnika definirao ono što nazivaju „dobar Bošnjak“ i „loš Bošnjak“.
Dobar Bošnjak je onaj koji je konzervativan i ide u džamiju, dok je loš onaj koji je sekularist. „Čak ni bošnjačka djeca nisu imuna u procesu oblikovanja bošnjačkog identiteta“, stoji na početku dijela depeše koji opisuje uvođenje islamske vjeronauke u obdaništa i zabranu Deda Mraza.
Kaže se da su sekularno orijentirani sarajevski roditelji protestovali zbog pokušaja da se njihovoj djeci predočava šta znači biti „dobar musliman“. Arzija Mahmutović, direktorica JU „Djeca Sarajeva“ također se spominje u depeši u tom kontekstu.
Autor depeše se posebno osvrće na Avazovo demoniziranje političkih neprijatelja i njihovo proglašavanje za „neprijatelje islama“.
Tako se spominje intervju prof. dr. Envera Imamovića, u kojem je izjavio da je napad na Islamsku zajednicu napad na Bošnjake i da se ne smiju zaboraviti zasluge islamske zajednice u ratu.
radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.