Studenti istakli deset zahtjeva za unaprjeđenje pravosuđa

Radiosarajevo.ba
Studenti istakli deset zahtjeva za unaprjeđenje pravosuđa

Inicijativa mladih za ljudska prava u Bosni i Hercegovini, u okviru Mreže pravde u BiH jučer je organizirala radionicu "Pojedinac i pravosuđe" na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. “Pojedinac i pravosudje” je Projekat koji YIHR realizira u okviru USAID Projekta razvoja sektora pravosuđa II.

Na radionici su učestvovali studenti pravnih fakulteta iz Mostara, Banja Luke i Istočnog Sarajeva, te više od dvadeset studenata iz Sarajeva, koji su izabrani na osnovu ranijeg konkursa. Također, podršku projektu dale su studentske organizacije Studentskog zbora iz Mostara, Saveza studenata Pravnog fakulteta na Palama - Istočno Sarajevo, Udruženje studenata prava Sarajevo, te medijski pokrovitelji magazin Buka, AbrašMedia i Radio Sarajevo.

Studenti su pokazali zavidno znanje iz strukture i načina funkcioniranja pravosudnih institucija u Bosni i Hercegovini, što se moglo vidjeti i kroz razgovor u okviru uvodnog predavanja, koje je održao pravni stručnjak Nedim Hogić. Nakon toga, predavanje i diskusija je prešla na temu položaja pojedinca i ostvarenja njegovih ljudskih prava u procesu, te monitoringu suđenja, o čemu je govorila Nina Šeremet, magistrica ljudskih prava.

Emir Prcanović, izvršni direktor udruženja "Vaša prava" BiH, koje ima najrazvijeniju mrežu za davanje besplatne pravne pomoći u zemlji, održao je predavanje iz upravo ovog pitanja, sa kraćim osvrtom na postojeća zakonska rješenja.

Nakon pauze, uslijedila ja kraća otvorena debata, te predavanje predsjednika Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine, Amira Jaganjaca, koji je više govorio o sudskoj praksi i perspektivama ujednačavanja sudske prakse u BiH u budućnosti. Božidarka Dodik, tužiteljica Tužilaštva Bosne i Hercegovine, predstavila je studentima nova rješenja u krivičnom postupku, sa osvrtom na Sporazum o priznanju krivice.

Konačno, posljednje predavanje je održao Saša Madacki, direktor Centra za ljudska prava Univerziteta u Sarajevu, koji je govorio o ulozi civilnog društva u sektoru pravde, sa osvrtom na prava pojedinaca, govoreći također i o mehanizmima zagovaranja reformi, sa ključnim fokusom na UN-ov Univerzalni periodični pregled, u kojem je Mreža pravde BiH učestvovala početkom ove godine.

Na kraju svih predavanja, uslijedila je diskusija, u okviru koje su studenti dali svoje prijedloge i rješenja, koja su uobličena u 10 zaključaka i preporuka. Danas će od građana i građanki Sarajeva, na glavnom trgu ispred Katedrale, tražiti podršku za iste putem peticije, od 12 do 14 sati:

1. Smatramo prijeko potrebnim hitno donošenje Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći na državnom nivou.
2. Tražimo da se zakonom formira i uredi komisija na državnom nivou koja bi se bavila pitanjem izjednačavanja sudske prakse u Bosni i Hercegovini.
3. Pozivamo na harmonizaciju zakonskih propisa koji se tiču pristupa pravdi u Bosni i Hercegovini.
4. Snažno preporučujemo veći stepen saradnje predstavnika izvršne i zakonodavne vlasti entiteta u svrhu ostvarenja zakonskih i finansijskih okvira za stabilno funkcioniranje i neovisnost pravosuđa.
5. Podržavamo inicijativu za stvaranje jedinstvenog izvora finansiranja svih pravosudnih institucija u Bosni i Hercegovini.
6. Zahtijevamo efikasniju borbu protiv korupcije na svim nivoima vlasti, a pod vodstvom pravosudnih institucija.
7. Zahtijevamo funkcionalno i pravično rješavanje zaostalih predmeta na općinskim/osnovnim sudovima u Bosni i Hercegovini.
8. Od države tražimo dalja ulaganja u povećanje zatvorskih kapaciteta, a u svrhu provođenja sudskih presuda.
9. Tražimo puno ostvarenje prava na besplatni pristup važećim zakonima u Bosni i Hercegovini.
10. Od sudova i tužilaštava tražimo otvorenost i punu spremnost na saradnju, a u sa ciljem povećanja stepena povjerenja u pravosudne institucije kod građana i građanki Bosne i Hercegovine.


radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak