Što prije formirati Vladu u BiH!
Radiosarajevo.ba
Ministri vanjskih poslova Evropske unije u ponedjeljak su na sastanku u Luxembourgu još jednom potvrdili evropsku perspektivu Bosne i Hercegovine očekujući uspostavu nove vlasti koja će kao prioritet imati evropske integracije. Vijeće za vanjske poslove Evropske unije pozvalo je političke lidere BiH da što prije započnu konstruktivan politički dijalog o formiranju nove vlade koja će kao prioritet imati evropske integracije, prenosi Fena.
"Politički lideri imaju najveću odgovornost za postizanje konkretnoga i održivog napretka, uključujući i napredak na putu ka evropskim integracijama, u duhu kompromisa i zajedničkoga konstruktivnog rada", navodi se u zaključcima sa sastanka u Luxsembourgu koji se odnose na zapadni Balkan.
Ministri vanjskih poslova EU-a ističu da političari u BiH treba da se "uzdrže od retorike podjela i poteza koji bi ugrozili interese bh. građana".
"Evropska unija je spremna podržati BiH u provedbi reformi koje su hitno potrebne, pa i putem svoje buduće pojačane prisutnosti. Bosna i Hercegovina ne može sebi dozvoliti da izgubi još vremena", naveli su ministri.
O bezviznom režimu 8. novembra
Komisija za spoljne poslove Savjeta EU na današnjoj sjednici u Luksemburgu istakla je namjeru da 8. novembra donese odluku o liberalizaciji viznog režima za građane BiH, prenose agencije.
Komisija je još jednom podvukla podršku liberalizaciji viznog režima na osnovu ispunjavanja svih kriterijuma i podsjetila na glasanje o ovom pitanju na nivou Evropskog parlamenta, održano 7. oktobra.
Savjet EU pozdravio je veći odziv birača, te provođenje opštih izbora u BiH održanih 3. oktobra, koji su, prema preliminarnoj ocjeni OEBS-a/ODIHR-a i njihove Međunarodne izborne posmatračke misije, generalno provedeni u skladu sa međunarodnim standardima.
"Savjet je još jednom istakao svoju nedvosmislenu opredijeljenost za evropsku perspektivu BiH i, takođe, još jednom potvrdilo svoju nedvosmislenu podršku teritorijalnom integritetu BiH kao suverene i jedinstvene zemlje",navodi se u zaključcima sa sjednice koji se odnose na zapadni Balkan, javlja Srna.
Savjet EU navodi da 15 godina nakon potpisivanja Dejtonsko-Pariskih mirovnih ugovora građani BiHzaslužuju da njihova zemlja napravi iskorak u kvalitativnom smislu na putu evropskih integracija.
"Politički lideri se sada moraju konstruktivno uključiti u politički dijalog i formirati nove organe vlasti koji će u samom središtu svojih programa imati aktivnosti vezane za približavanje Evropskoj uniji", navodi se u zaključcima.
Savjet EU navodi da politički lideri u BiH imaju osnovnu odgovornost da postignu konkretan i očigledan napredak, uključujući i napredovanje na putu evropskih integracija, i da to učine u duhu kompromisa i kolektivnog i konstruktivnog djelovanja, pri tome se uzdržavajući od korišćenja retorike koje navodi na podjele i od provođenja aktivnosti koje bi mogle naštetiti interesima građana BiH.
"BiH je već pokazala da je sposobna ispuniti svoje obaveze ukoliko za to postoji politička volja. EU je spremna da ponudi svoju pomoć za provođenje hitno potrebnih reformi, uključujući i pomoć putem svog budućeg značajnijeg prisustva u BiH. Ova zemlja ne može sebi dozvoliti da izgubi još vremena", navodi se u zaključcima.
Podsjećajući na svoje zaključke od 25. januara vezane za operaciju "Altea", Savjet je potvrdio opredjeljenje EU da nastavi provođenje svoje izvršne vojne uloge u cilju pružanja podrške naporima koje BiH preduzima kako bi održala postignuti nivo bezbjednosti u okviru obnovljenog mandata UN, kao i da, na osnovu uspjeha ostvarenih u okviru ove operacije, nastavi sa pružanjem podrške u cilju izgradnje institucija i provođenja obuke, bez korišćenja izvršnog mandata, kako bi dala doprinos u procesu jačanja lokalne odgovornosti i sposobnosti.
Savjet se saglasio da će redovno razmatrati odvijanje ove operacije, uključujući i procjenjivanje stanja na osnovu situacije na terenu.
radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.