Specijalci radnike 'Granita' istjerali iz njihovog preduzeća

Radiosarajevo.ba
Specijalci radnike 'Granita' istjerali iz njihovog preduzeća

U Jablanici su u ranim jutarnjim časovima specijalne jedinice MUP-a Hercegovačko-neretvanskog kantona upale u krug preduzeća Granit i iz njega istjerale oko 250 radnika i građana Jablanice, koji su protestovali zbog upropaštavanja firme i nisu dozvoljavali ulazak stečajnom upravniku.
 
Posljednja informacija: Tužilaštvo BiH naredilo je prekid stečajnog postupka dok se ne završi istraga o kriminalnim aktivnostima menadžmenta Granita.
Tri stotine specijalaca

Kako nam je kazao vidno uznemireni predsjednik štrajkačkog odbora Mensud Ćosić, policijski upad je započeo u 4 sata ujutro.

„Napalo nas je oko 300 specijalaca. Bacali su suzavce, topovske udare, pucali u zrak tukli nas i na kraju istjerali iz preduzeća. Bilo je najavljeno da će prinudni upravnik sa policijom doći u 10 sati, međutim, napali su ranije.“

Radnici „Granita“ su posljednju plaću primili 13. decembra 2009. Firma im duguje 13 plaća i doprinose za penziono i zdravstveno osiguranje, koji nisu uplaćivani deset godina. Stanje radnika se posebno pogoršalo od 2004. godine kada je Agencija za privatizaciju HNK sklopila ugovor o privatizaciji Granita sa menadžmentom firme.

Menadžment, nadalje, uopšte nije ispunjavao obaveze prema Agenciji, pa su na svoju ruku prodavali mašine i otpuštali radnike, što nije bilo predviđeno ugovorom sklopljenim sa agencijom. Firma je također preregistrovana, a sjedište joj je prebačeno u Sarajevo. Vrhunac je bio presuda Općinskog suda Konjic, prema kojem je za stečajnog upravnika proglašen Senad Dautbegović.

Obespravljeni radnici su sve nade polagali u odluku Kantonalnog suda u Mostaru, prema kojoj je raskinut ugovor o privatizaciji i imovina vraćena državi. Štrajkački odbor je i ranije upozoravao na 67 posto državnog kapitala u firmi, koja bi, uprkos destabilizaciji, izazvanoj pranjem novca, utajom poreza i nelegalnim stečajnim postupkom za koji je odgovorna bivša uprava preduzeća, mogla biti perspektivna.

„Kako može odluka općinskog suda Konjic biti važnija od odluke Kantonalnog suda?“, pita se Mensud Ćosić.

Uprkos teškim materijalnim uslovima, radnici Granita su svo vrijeme čuvali svoju firmu.

http://www.youtube.com/watch?v=bsy7-l4YoCE


Propada jablanička industrija


Među napadnutim radnicima, bio je i jedan od aktivista Zadruge – Jedinstvene organizacije za socijalizam i demokratiju, koja je jučer podržala radnike i pozvala na uspostavljanje „legaliziranje formiranja i postojanja radničkih vijeća/savjeta kao vrhovnih upravljačkih institucija i oslobađanje nekadašnjih društvenih kompanija od okova tzv. poduzetnika i stranačkih i rodbinskih klika i klanova”.

Prema riječima ovog aktiviste, čiji je identitet poznat redakciji, radnici su policiji, koja ih je napala suzavcima i topovskim udarima uzvratili kamenjem, na što je i sama policija, uza sve počela kamenovati radnike.

Kako nezvanično saznajemo privedeno je 18 radnika od kojih je sedam zadržano. Teže je povrijeđen jedan radnik. Prema saopštenju sudske policije povrijeđeno je i 15 policajaca.

U Jablanici je na sličan način, raznim malverzacijama, nestalo šest perspektivnih firmi, kao što su UNIS ili APRA. Nestankom Granita, industrija ove općine potpuno bi zamrla.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak