Samo Kokuzi i luzeri forsiraju žene na listama

Radiosarajevo.ba
Samo Kokuzi i luzeri forsiraju žene na listama
Ilustracija: Arhiv

Problem zastupljenosti žena u političkom životu postao je opšte mjesto salonsko-stranačke borbe za razvoj demokratije i društva rodne ravnopravnosti. Priče o ženskom političkom aktivizmu aktueliziraju se tek kada su posrijedi izbori, provode se kampanje i akcije, održavaju se debate.

Bijednih 11.82 posto

Stranke su po izbornom zakonu obavezne doseći na svojim izbornim listama određenu kvotu žena kandidatkinja, i nijedna stranka se takvu odredbu ne usuđuje kršiti jer je eliminatorna. Međutim, o tome koliko je strankama zaista stalo do učešća žena u politici svjedoči i jako nizak broj žena nositeljica listi za državni i entitetske parlamente.

Kada se zbroje izborne jedinice i stranke koje u njima konkuriraju na ovim izborima za Parlamentarnu skupštinu BiH, Parlament Federacije BiH i Narodnu skupštinu Republike Srpske, dobije se 481 lista, što znači i 481 nositelja/icu liste.

Ipak, samo je 57 žena nositeljica listi, odnosno minornih 11.82 posto, i to uglavnom ispred marginalnih i slabih stranaka, koje ni u najboljem scenariju neće moći učestvovati u vlasti i tako utjecati na poboljšanje rodne ravnopravnosti i prava žena.

Ibro Spahić i Preokret: Daju prednost ženama (Foto: radiosarajevo.ba)

Bezizgledni Preokret na prvom mjestu

Na kandidatskim listama za Državni parlament od 158 mogućih mjesta nositeljica, žene su na tek 21, što je nešto više od 13 posto.

Prvo mjesto na listama ženama su povjerili: Demokratska stranka invalida (dva puta), Stranka Kokuza, Koalicija Preokret (pet puta), Narodna stranka Radom za Boljitak, DNZ, BOSS, LDS (dva puta), SDU (dva puta), BPS, SDP, HSS-NHI, Koalicija Naša stranka – Nova socijalistička partija, Srpska napredna stranka i Srpska radikalna stranka dr. Šešelj.

Očito je da niti jedna vladajuća stranka nije ponudila prvenstvo ženama na listama za Državni parlament, te da prednjači Koalicija Preokret sa pet kandidatkinja (GDS i Novi ekonomski pokret BiH).

Kokuzi forsiraju žene, a ko forsira Kokuze?

Kada je u pitanju Federalni parlament situacija nije nimalo bolja: od 205 mogućih nositeljskih mjesta, žene su na 26, što iznosi mršavih 12.6 posto.

Žene preferiraju Stranka penzionera – umirovljenika (dva puta), Socijalistička partija, LDS, HDZ, DNZ (dva puta), Stranka za narod, Demokratska stranka invalida (tri puta), Koalicija NS-NSP (dva puta), Stranka kokuza (četiri puta), SDU, Partija pravog puta (!), SDA (dva puta), HSS-NHI, Savez za bolju budućnost, Radom za boljitak, Stranka udruženih nezavisnih demokrata Bosne i Hercegovine, SNSD, Koalicija HDZ '90 – HSP, BPS i Stranka za narod.

Stranka kokuza, koja je više političkosatirički performans nego li ozbiljna politička opcija najčešće preferira žene na vrhu izbornih list. Zanimljivo je da se vladajući SDA dvaput odlučio povjeriti ženama prvenstvo, a vladajući HDZ i HDZ 1990 jednom.

U RS-u najgore stanje

Situacija je najgora kada je u pitanju Narodna skupština Republike Srpske. Samo devet posto kandidatskih listi predvode žene, njih trinaes na mogućih 142 mjesta.

Triput je prednost ženama dao SBB a dvaput Eko-partija RS i DNS. Među ostalima su: Koalicija HDZ '90-HSP, SDS, HDZ BiH, NS-NSP, DNS, SDU i SDP.


Stranka za BiH - nijedne žene (Foto: Reuters)

Vladajuće stranke ignoriraju žene

Značajnije stranke koje niti jednom nisu stavile kandidatkinju kao nositeljicu liste su: Stranka za BiH, PDP Mladena Ivanića, DP Dragana Čavića.

SDA je tek dvaput dala prednost ženama, isto kao i HDZ BiH i SDP. Stranka kokuza je na vrhu, sa šest nositeljica listi, a iza nje je Koalicija preokret sa pet. Slijedi Demokratska stranka invalida sa četiri, Koalicija Naša stranka – Nova socijalistička partija sa tri...

Iako broj žena na listama nikada ne mora značiti i „ženski“ preokret u politici, pri čemu se veća prava žena i ravnopravnost postižu dobrim politikama a ne kandidatima, gore predočena statistika ipak svjedoči koliko je bosanskohercegovačka politika muška.

Vladajuće stranke i one koje imaju realne izglede za značajne rezultate skoro pa potpuno ignoriraju žene ili im daju prvenstvo na listama tamo gdje nemaju šanse. Smiješni politički projekti i vječni autsajderi puno više forsiraju žene kao nositeljice listi, ali kakve koristi od toga.

kenan, radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak